ładowarki w mieście
Wróć

Opportunity charging

Autobusy elektryczne do sprawnego funkcjonowania wymagają dobrze zaplanowanej infrastruktury ładowania. Ładowanie w zajezdni, tzw. całonocne, najczęściej za pomocą ładowarek typu plug-in, to rozwiązanie bazowe. Aby zwiększyć efektywność floty autobusowej, stosuje się również drugi rodzaj ładowania – ładowanie poza zajezdnią, tzw. okazjonalne, stąd właśnie nazwa opportunity charging

Opportunity charging to metoda ładowania elektrycznych autobusów, która polega na doładowaniu pojazdu w krótkich przerwach podczas regularnej eksploatacji, bez konieczności powrotu do zajezdni na dłuższy czas. Zwykle odbywa się na przystankach końcowych, na pętlach lub w innych punktach tras, gdzie autobus zatrzymuje się w trakcie kursu. Ładowanie to jest ograniczone czasowo, i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Z tego względu stosuje się w tym przypadku zazwyczaj ładowarki prądu stałego (DC), które umożliwiają szybkie przekazanie dużej mocy w krótkim czasie. Ładowarki pantografowe są bardzo wydajne i zazwyczaj oferują moc ładowania od 150 kW do 600 kW.  

Dzięki metodzie opportunity charging autobusy mogą utrzymać pełny zasięg przez cały dzień, unikając konieczności dłuższych postojów i przerywania kursów. Ten system ładowania jest bardziej elastyczny i dostosowany do rzeczywistych potrzeb operacyjnych. 

Więcej o mocy ładowania pojazdów elektrycznych przeczytasz TUTAJ.