Miasta przyszłości
to miasta dla ludzi
Miasto bez hałasu i spalin? To możliwe. To przestrzeń, w której chcesz rozwijać się, poruszać i żyć. Gdzie mogą bezpiecznie dorastać kolejne pokolenia. Nowoczesne miasta powinny być przyjazne przede wszystkim dla ludzi i dla środowiska. W takich miastach szeroko dostępny, elastyczny i komfortowy transport publiczny jest centrum, wokół którego rozwijają się różnorodne rozwiązania zrównoważonej mobilności.
02. Zrównoważone miasto
Nowoczesne, czyste miasta mogą odegrać kluczową rolę dla zrównoważonego rozwoju świata. Dziś na obszarach miejskich mieszka ponad dwie trzecie ludności Europy, a liczba ta wciąż rośnie. Miasto przyszłości to przestrzeń zaawansowanego postępu społecznego. To także miejsce rewitalizacji przyrodniczej, ekologicznej i środowiskowej – napędzane zieloną energią.
Jako że jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba poruszania się, w nowoczesnym mieście komunikacja powinna być cicha, czysta i bezpieczna. Powinna zapewnić mieszkańcom możliwość odzyskania miasta dla siebie, uwzględniając potrzeby wszystkich, w tym osób niepełnosprawnych, starszych i rodzin z małymi dziećmi.
Technologia przyszłości
Mobilność elektryczna stanowi idealne rozwiązanie dla ruchu miejskiego. Pojazdy elektryczne nie emitują żadnych emisji, zapewniają komfort jazdy, a przez niski poziom generowanego hałasu zwiększają jakość życia w mieście. Ich wprowadzanie na ulice miast, znacznie ogranicza zanieczyszczenie do środowiska i emisje CO2.
Zrównoważony rozwój,
czyli wspólna przyszłość
To taki sposób zarządzania zasobami naturalnymi, aby zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszyło szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. To odpowiedzialność za teraźniejszość ludzkości i za jej bezpieczną przyszłość. W osiągnięciu głównego celu, czyli zapewnienia dobrobytu globalnej społeczności, może pomóc rozwój środków transportu, opartych na odnawialnych źródłach energii.
Raport Zrównoważonego Rozwoju
Raport jest wyrazem świadomości firmy Solaris, że jej działania nie kończą się za terenem fabryki, a wszystkie podejmowane decyzje, wdrożone projekty czy finalne produkty mają ogromny wpływ na otoczenie. To przekrojowy opis oddziaływania organizacji na gospodarkę, środowisko i społeczność. Ma pokazać, w jakim miejscu Solaris jest dziś – jako organizacja, jako pracodawca i jako partner.
Wpływ na środowisko
Minimalizacja emisji CO2 w miastach, ale także poprawa jakości powietrza, zmniejszenia zagęszczenia ruchu – to niezwykle istotne aspekty tworzenia „zdrowych” przestrzeni miejskich. Zatory komunikacyjne nie tylko generują niepotrzebne zanieczyszczenie, ale i zmniejszają atrakcyjność i jakość życia w danym miejscu.
Inicjatywy i instytucje, wspierające rozwój elektrycznego transportu
W obliczu globalnych zmian klimatycznych i rosnącej urbanizacji, wiele międzynarodowych organizacji wyniosło na sztandary aktywne promowanie elektrycznej mobilności i nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Zobacz również
Odrodzenie trolejbusów
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Autobusy zeroemisyjne – czyli jakie?
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.
NMC, LFP, LTO – poznaj skróty nazw rodzajów baterii
NMC, LFP i LTO to rodzaje baterii, różniące się chemią. Dowiedz się, jak poszczególne typy baterii wpływają na możliwości pojazdów.