What geofencing is and how it can be used in transport
We can experience geofencing almost daily in our smartphones. This technology can be efficient also in the transport sector.
Wyzwania związane z jakością powietrza w miastach traktowane są z roku na rok coraz poważniejsze. Władze wielu europejskich aglomeracji zapowiadają ograniczenie szkodliwych emisji, między innymi poprzez tworzenie atrakcyjnej alternatywy dla transportu indywidualnego. Bez wątpienia jednym z rozwiązań w tym obszarze są autobusy elektryczne czy wodorowe: nie emitują spalin, zużywają mniej energii i znacznie podnoszą komfort podróżowania, dlatego też to właśnie na tę technologię stawia dziś wiele miast. W związku z tym w 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła projekt „Clean Bus Deployment Initiative” – deklarację wdrożenia autobusów zasilanych alternatywnymi paliwami na dużą skalę.
„Ta inicjatywa to prawdziwy punkt zwrotny, jeśli chodzi o zwiększenie czystych technologii autobusowych na rynku, dzięki konkretnym działaniom wspierającym władze i operatorów w procesie ich wdrażania”.
UMBERTO GUIDA
SENIOR DIRECTOR KNOWLEDGE & INNOVATION, UITP
Dzięki wspólnym wysiłkom sygnatariusze Inicjatywy są mają doprowadzić do sytuacji, w której autobusy elektryczne staną się znaczącą częścią systemów transportowych wielu aglomeracji Starego Kontynentu, zyskując stałe miejsce w ich miejskim krajobrazie. Dla przykładu, władze Londynu zdecydowały, aby od 2018 roku nie nabywać już autobusów o napędzie konwencjonalnym. Co więcej, zapowiadają nawet, że do 2037 cała flota metropolii, licząca obecnie ponad 9 tys. pojazdów, będzie bezemisyjna. Podobne założenia ma Hamburg, zobowiązując się do zakupu tylko i wyłącznie autobusów elektrycznych od 2020 roku. Również Berlin, Bruksela czy Mediolan planują do roku 2030 wymianę floty na zeroemisyjną.
Inicjatywa została podpisana nie tylko przez miasta, ale i producentów oraz organizacje branżowe z całej Europy i spoza niej. Aktualna lista sygnatariuszy:
Inicjatywa działa także jako platforma wdrożeniowa, w której wszystkie podmioty zaangażowane (organy publiczne, operatorzy transportu publicznego, producenci i organizacje finansowe) mogą współpracować w celu lepszej wymiany informacji, tworzyć koalicje czy wykorzystywać potencjalne działania inwestycyjne. W rezultacie Clean Bus Deployment initiative zapewnia także europejskim miastom możliwość uczenia się od tych, które zebrały już pierwsze doświadczenia w tym obszarze. Solaris, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w obszarze elektromobilności i zrozumieniu dla zmian, jakie zachodzą w komunikacji miejskiej, pełni w tym przedsięwzięciu rolę eksperta, dzieląc się wiedzą na temat innowacyjnych, ekologicznych i komfortowych pojazdów, dopasowanych do indywidulanych potrzeb danego przewoźnika.
We can experience geofencing almost daily in our smartphones. This technology can be efficient also in the transport sector.
‘V2G’, 'Vehicle-to-Grid' - co to oznacza i jakie może mieć zastosowanie w fabryce autobusów? Dowiesz się z niniejszego artykułu!
Mediolan wykorzystuje cyfrowy świat, aby podróżowanie po mieście było łatwe, zrównoważone i wygodne. Sprawdź, jak wygląda cyfrowa mobilność!