Szybki transport autobusowy w Danii: Aalborg
BRT to pomysł miasta Aalborg na usprawnienie miejskiej komunikacji – na czym polega to rozwiązanie?
GSR2: nowy rozdział w bezpieczeństwie pojazdów
W połowie 2022 roku weszło w życie nowe unijne rozporządzenie, powszechnie nazywane General Safety Regulation 2 (GSR2), czyli pakiet przepisów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Początkowo przepisy dotyczyły nowych typów pojazdu, ale od lipca 2024 roku są już wiążące dla wszystkich nowo rejestrowanych samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów. Warto wiedzieć, jakie konkretne zmiany wprowadza ten dokument.
Nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym zostały wprowadzone Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 i zostały oznaczone właśnie jako GSR2 – General Safety Regulation 2. Przepisy te wskazują konkretne zaawansowane rozwiązania z zakresu technologii bezpieczeństwa, w które muszą być wyposażone pojazdy rejestrowane na rynkach UE po 7 lipca 2024 roku.
Już nie opcja, a obowiązek
Przede wszystkim GSR2 wskazuje zabezpieczenia, które nie będą już – jak dotychczas – opcjonalnym dodatkiem, a obowiązkowym wyposażeniem nowo produkowanych pojazdów. Jeżeli chodzi o samochody osobowe, nowe środki bezpieczeństwa wspomagające kierowcę obejmują:
Obowiązkowy jest od teraz również system awaryjnego utrzymania pojazdu na pasie ruchu (ELKS) oraz układ automatycznie wykrywający możliwość zderzenia i uruchamiający układ hamulcowy w celu zmniejszenia prędkości pojazdu, uniknięcia zderzenia lub ograniczenia jego skutków (AEBS). Przepisy GSR2 wprowadziły również ułatwienia w zakresie montażu alcolocków, czyli alkomatów blokujących zapłon pojazdu przez kierowcę, który znajduje się pod wpływem alkoholu.
Autobusy chronione dodatkowo
Powyższe systemy są obligatoryjne dla samochodów osobowych. W przypadku autobusów i ciężkich pojazdów użytkowych obowiązkowe systemy bezpieczeństwa wykraczają poza powyższą listę o kilka dodatkowych rozwiązań, związanych zwłaszcza z lepszym rozpoznawaniem rowerzystów znajdujących się w martwych polach (BSIS), ale też system informowania przy ruszaniu, który wykrywa i informuje kierowcę o obecności pieszych i rowerzystów z przodu pojazdu (MOIS), system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), ochrona pojazdu przed cyberatakami (CS), jak i przepis dotyczący oprogramowania pojazdów i zarządzania nimi.
Wizja Zero
Nowe środki bezpieczeństwa przyczynią się do lepszej ochrony pasażerów, pieszych i rowerzystów w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że dzięki nowym rozwiązaniom do 2038 roku uda się uniknąć aż 140 tys. poważnych wypadków i uratować życie ponad 25 tys. osób (źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/ip_22_4312). Warto też wskazać, że celem strategicznym UE jest nieomal całkowite wyeliminowanie ofiar śmiertelnych na drogach do 2050 roku (tzw. „Wizja Zero”).
Rozporządzenie GSR2 jest kontynuacją wcześniejszego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa ogólnego pojazdów, wprowadzonego w lipcu 2022 roku. To kolejny istotny krok w stronę zwiększania bezpieczeństwa na drogach, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
BRT to pomysł miasta Aalborg na usprawnienie miejskiej komunikacji – na czym polega to rozwiązanie?
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.