trolejbusy

Odrodzenie trolejbusów

Ponad 130 lat tradycji, a wciąż są doceniane i rozwijane. Trolejbusy zdecydowanie przetrwały próbę czasu, a dzięki dodatkowym bateriom mogą dziś jeździć również poza siecią trakcyjną. To nowoczesne, ciche i bezemisyjne pojazdy, które – wraz z autobusami elektrycznymi i wodorowcami  –  z powodzeniem stanowią symbol wysokiego standardu życia w mieście. 

trolejbusy
W odrodzeniu trolejbusów niemałą rolę odgrywa firma Solaris, lider tego segmentu, który dostarczył już ponad 2200 trolejbusów do 19 krajów.

Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. Choć często traktowane jako historyczne i niszowe środki transportu, dziś wracają jednak dumnie na scenę transportu miejskiego jako odzwierciedlenie nowoczesnej zrównoważonej mobilności. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w bezemisyjnym transporcie publicznym.

Ciche i całkowicie wolne od emisji szkodliwych spalin – te cechy sprawiają, że trolejbusy to doskonałe pojazdy dla transportu miejskiego. Mają za sobą 130 lat sprawdzonej historii, a obecnie integrują coraz więcej innowacyjnych technologii, takich jak dodatkowe baterie, możliwość ładowania podczas jazdy (IMC, In-Motion-Charging) oraz zaawansowane systemy elektroniczne wspomagające kierowców i zwiększające bezpieczeństwo. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom trolejbusy mogą poruszać się także poza siecią trakcyjną. Daje to operatorom większą elastyczność i możliwość tworzenia nowych, bezemisyjnych tras, które wcześniej były niedostępne dla tych pojazdów. 

Z tych powodów wiele miast w Europie – Praga, Bratysława czy Gdynia – nie rezygnuje z trolejbusów, lecz intensywnie inwestuje w ich rozwój lub ponownie włącza je do swoich systemów transportowych. 

Zapraszamy na przegląd kilku ciekawych trolejbusowych projektów z ostatnich lat!  

RYGA: Trolejbusy na… wodór 

Po ulicach Rygi kursują trolejbusy unikalne w skali Europy – wyposażone w zarówno w baterie, jak i wodorowe ogniwa paliwowe. System wodorowy znacznie zwiększa zasięg pojazdu, jaki pojazd może pokonać w oderwaniu od zasilania sieci.Ryskie trolejbusy pokonują bez trakcji nawet 100 km! Ta innowacyjna technologia została wdrożona na linii nr 4 w Rydze, gdzie kursuje 10 takich pojazdów. 

trolejbusy
Po ulicach Rygi kursuje ponad 160 trolejbusów marki Solaris, w tym 10 Trollino 18,75 wyposażonych w wodorowe ogniwa paliwowe. 
Fot. Wikipedia.

GDYNIA: Pomiędzy e-busem a trolejbusem  

Gdynia, położona nad Bałtykiem, jest znana jako jedno z europejskich centrów technologii trolejbusowej. Trolejbusy są dziś integralną częścią krajobrazu tego portowego miasta.  

W 2020 roku do gdyńskiej floty dołączyły jednak pojazdy wyjątkowe – tzw. supertrolejbusy. Gdynia ma już doświadczenie z trolejbusami wyposażonymi w baterie ładowane podczas jazdy, ale supertrolejbusy reprezentują nowy poziom technologiczny. Posiadają one podwójną homologację – jako trolejbusy i jako elektrobusy. Są wyposażone w baterię o większej niż standardowa pojemności, i to ona stanowi główne źródło zasilania. Mogą być ładowane na dwa sposoby: podczas jazdy – za pomocą pantografów pobierających energię z sieci trakcyjnej, oraz w czasie postoju – poprzez wtyczkę. Baterie pozwalają na pokonanie 70% trasy poza siecią, a podczas pozostałych 30% trasy pojazdy się ładują. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, supertrolejbusy znacząco wpływają na poprawę jakości transportu publicznego w Gdyni. 

trolejbusy
Gdynia zasłynęła także jako pierwsze miasto, które w 2000 roku nabyło trolejbus wyprodukowany przez Solarisa. Dwie dekady później flota miasta wzbogaciła się o sześć supertrolejbusów Trollino 12 electric, które łączą zalety elektrobusów i tradycyjnych trolejbusów.

BERGEN: jedyna linia trolejbusowa w kraju 

Linia numer 2 w Bergen liczy 7,5 km i funkcjonuje od 1950 roku. To jedyna linia trolejbusowa w Norwegii i jedna z dwóch w całej Skandynawii – druga jest w szwedzkiej Landskronie. W 2023 roku Bergen zakupiło trolejbusy wyposażone w baterie o pojemności 55 kWh, które pozwalają na przejechanie około 11 kilometrów bez podłączenia do sieci trakcyjnej. To ważne, bo linia numer 2 została niedawno przedłużona o nowy odcinek w innej części Bergen. Aby do niego dotrzeć, Trollino muszą wyłącznie na bateriach pokonać 2 kilometry przebiegające przez malownicze centrum miasta. Potem ponownie podłączają się do trakcji i kontynuują swoją podróż. 

BUKARESZT: ogromna inwestycja w nową flotę 

Bukareszt ma największą sieć transportową w Rumunii i jedną z największych w Europie, z 15 liniami trolejbusowymi o łącznej długości ponad 160 km, obsługiwanymi przez 265 pojazdów. Niestety, wiele z tych trolejbusów to pojazdy bardzo wysłużone, pamiętające jeszcze XX wiek. Mimo to Bukareszt widzi w tej technologii przyszłość. W 2022 roku miasto dokonało imponującego zakupu 100 nowoczesnych trolejbusów wyposażonych w zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz udogodnienia dla pasażerów i kierowców. Nowe trolejbusy mają również baterie, które pozwalają im pokonywać do 20 km bez konieczności podłączania się do sieci trakcyjnej. Zakup tych zeroemisyjnych pojazdów stanowi kolejny krok Bukaresztu w kierunku poprawy jakości życia w mieście. 

PRAGA: najdłuższe trolejbusy w drodze na lotnisko  

Trolejbusy powróciły do Pragi w 2019 roku, po pół wieku nieobecności. W ramach rekonstrukcji systemu trolejbusowego, w 2023 roku na ulice stolicy Czech wyjechały imponujące pojazdy – najdłuższe trolejbusy używane kiedykolwiek w transporcie publicznym w Czechach. Te 24-metrowe pojazdy posiadają dwa przeguby i mogą pomieścić niemal 180 pasażerów. Dwadzieścia takich megatrolejbusów kursuje dziś po bezemisyjnej linii 59, łączącej dworzec Veleslavín z praskim lotniskiem. 

Dwuprzegubowe trolejbusy są idealnym rozwiązaniem na rosnące potrzeby przewozowe zatłoczonej metropolii. Dzięki nim możliwości linii zwiększyły się nawet o 30%, co znacząco poprawiło komfort pasażerów. Te nowoczesne, zeroemisyjne trolejbusy, pomimo swojej długości, prowadzą się bardzo dobrze, porównywalnie do konwencjonalnych autobusów. Są symbolem zmian w sposobie i możliwościach podróżowania, łącząc nowoczesność z ekologicznym podejściem do transportu miejskiego. 

BRATYSŁAWA: 24-metrowe trolejbusy na najbardziej obleganej linii 

Linia 71 w Bratysławie to najpopularniejsza i najbardziej oblegana linia w stolicy Słowacji. Przebiega pomiędzy Dworcem Głównym, ulicą Miletičową a Dolnymi Honmi i właśnie na niej można spotkać dwuprzegubowe trolejbusy. Tak pojemne pojazdy okazały się doskonałym rozwiązaniem dla tras o dużym natężeniu ruchu. Wprowadzenie 16 megatrolejbusów, mogących pomieścić około 200 pasażerów, pozwoliło na zwiększenie przepustowości o prawie 50 osób na kurs. W godzinach szczytu trolejbusy kursują co 3-4 minuty, znacznie zmniejszając obciążenie linii i poprawiając komfort podróży dla pasażerów w Bratysławie. 

ARNHEM: Trollino w wielkomiejskiej odsłonie MetroStyle  

W Holandii jest tylko jedno miasto, w którym jeżdżą trolejbusy. Arnhem posiada system trolejbusowy obejmujący sześć linii obsługiwanych przez 43 pojazdy “na szelkach”. Na początku 2024 roku flota miasta wzbogaciła się o nowe modele, wyposażone w technologię In-Motion-Charging oraz baterie, które umożliwiają autonomiczną jazdę na dystansie ponad 12 kilometrów. 

Te parametry są idealne dla linii 352, głównej trasy w Arnhem, która łączy centralny dworzec z dworcem autobusowym w gminie Wageningen. Linia ta ma około 17 kilometrów długości i wcześniej była obsługiwana przez autobusy. Szacuje się, że 75% trasy trolejbusy pokonują autonomicznie, korzystając wyłącznie z baterii, bez podłączenia do sieci trakcyjnej. Plany przewoźnika zakładają przedłużenie linii z Wageningen do Ede-Wageningen, co pozwoli trolejbusom pokonać nawet 82% trasy autonomicznie. 

trolejbusy
Solarisy Trollino 18 w eleganckim designie Metrostyle w Arnhem.  
Fot. Mikolaj Bartlomiejczyk.

Trolejbusy stają się coraz bardziej popularne nie bez powodu. To nowoczesne, bezemisyjne rozwiązanie, przynoszące korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Dzięki postępom technologicznym, stanowią znakomitą alternatywę dla pojazdów spalinowych, będąc symbolem zrównoważonej mobilności miejskiej. Łącząc tradycję z nowoczesnością, trolejbusy skutecznie odpowiadają na wyzwania współczesnych aglomeracji. 

Zobacz również

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.