Autobusy zeroemisyjne: definicja
Autobusy zeroemisyjne, nazywane również zamiennie autobusami bezemisyjnymi, to pojazdy komunikacji miejskiej, które w trakcie codziennej eksploatacji nie prowadzą do emisji gazów cieplarnianych w miejscu użytkowania.
Można wyróżnić trzy typy pojazdów zeroemisyjnych wykorzystywanych w transporcie publicznym:
- Autobusy elektryczne – napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym, którego cykl nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych. Ich baterie zasilane są energią elektryczną za pomocą ładowarek typu plug-in lub pantografowych,
- Autobusy wodorowe, czyli takie, które do napędu wykorzystują energię elektryczną wytworzoną z wodoru, produkowaną w zainstalowanych na pojeździe ogniwach wodorowych,
- Trolejbusy, czyli autobusy z silnikiem elektrycznym, które energię elektryczną pobierają z sieci trakcyjnej za pomocą odbieraków prądu.
Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „silnik, którego cykl nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych”. Znacznie zawęża ono definicję autobusów zeroemisyjnych, jednoznacznie wykluczając z nich autobusy hybrydowe czy te zasilane sprężonym (CNG) lub skroplonym (LNG) gazem ziemnym.