autobusy zeroemisyjne zero-emission buses

Autobusy zeroemisyjne – czyli jakie?

Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, już od 2035 roku każdy
nowo zarejestrowany autobus miejski będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem
wiedzieć, czym dokładnie są autobusy zeroemisyjne. Jakie założenia muszą spełniać? Czy można zaliczyć do nich również autobusy hybrydowe i CNG?   
 

Autobusy zeroemisyjne to pojazdy, których napęd stanowi silnik elektryczny, a ich użytkowanie nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych. Silnik elektryczny może być zasilany energią pochodzącą z różnych źródeł, co pozwala nam wyróżnić trzy typy pojazdów zeroemisyjnych wykorzystywanych w transporcie publicznym: 

  • Autobusy elektryczne – napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym, którego cykl nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych. Ich baterie zasilane są energią elektryczną za pomocą ładowarek typu plug-in lub pantografowych, 
  • Autobusy wodorowe, czyli takie, które do napędu wykorzystują energię elektryczną wytworzoną z wodoru, produkowaną w zainstalowanych na pojeździe ogniwach wodorowych, 
  • Trolejbusy, czyli autobusy z silnikiem elektrycznym, które energię pobierają z sieci trakcyjnej za pomocą odbieraków prądu. 

CZY AUTOBUSY HYBRYDOWE SĄ ZEROEMISYJNE? 

Pierwsza wskazana definicja autobusów zeroemisyjnych odpowiada na ewentualne wątpliwości związane z pojazdami hybrydowymi, które na niektórych odcinkach tras również korzystają z energii zgromadzonej w bateriach. Ich użytkowanie wiąże się jednak z emisją gazów z silnika spalinowego, podobnie jak użytkowanie autobusów na gaz ziemny powoduje emisje toksycznych cząstek do atmosfery. Pomimo tego, że pojazdy te przyczyniają się do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych i mogą stanowić pewien etap w odchodzeniu od pojazdów spalinowych, nie można ich zatem klasyfikować jako pojazdów zeroemisyjnych. 

RYNEK AUTOBUSÓW ZEROEMISYJNYCH STALE ROŚNIE

Globalna potrzeba ograniczenia emisji gazów cieplarnianych doprowadziła do wzrostu świadomości w zakresie zapotrzebowania na czyste, bezemisyjne opcje zasilania pojazdów wykorzystywanych w transporcie zbiorowym. Jaka faktycznie jest skala ich obecności we flotach przewoźników? W 2022 roku udział nowo rejestrowanych autobusów bateryjnych w Europie wyniósł 30%. Rok później, w 2023 roku, e-busy stanowiły już 41% wszystkich nowych rejestracji. Dynamika zmian jest tu więc bardzo wyraźna. Przywołane na początku artykułu przepisy unijne wskazują, że już w 2035 roku wszystkie nowe autobusy miejskie będą musiały być autobusami zeroemisyjnymi. Cele te mogą zostać spełnione jedynie poprzez wykorzystywanie najbardziej zaawansowanych systemów bateryjnych i wodorowych  

  • Jakie rozwiązanie jest lepsze: wodór czy baterie? Dowiesz się z tego artykułu.
  • Jak oznaczane są autobusy elektryczne w Europie? Kliknij tutaj.
  • Tutaj z kolei przeczytasz więcej o autobusach hybrydowych.

Zobacz również

Odrodzenie trolejbusów

Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.

25 czerwca 2024

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.