Autobusy hybrydowe – przystanek na drodze do elektromobilności
Autobusy hybrydowe to jedno z rozwiązań, które pomagają przewoźnikom stopniowo odchodzić od pojazdów spalinowych. Mimo, że nie są tak ekologiczne jak autobusy elektryczne czy wodorowe, posiadają szereg korzyści środowiskowych i ekonomicznych oraz poprawiają komfort pasażerów. Jak najlepiej wykorzystać ich zalety?
Podstawowa zasada działania autobusów hybrydowych jest analogiczna do samochodów tego typu. Oprócz klasycznego silnika spalinowego, pojazdy hybrydowe wyposażone są również w maszynę elektryczną, która działa zarówno jako silnik napędowy, jak i generator energii. W warunkach standardowej jazdy energia wytwarzana przez silnik napędza koła pojazdu. Przy hamowaniu można jednak wykorzystać odwrotną sytuację – hamujące koła napędzają maszynę elektryczną, która konwertuje energię w prąd, który następnie służy do napędzania pojazdu. Dzięki temu część energii, która normalnie rozproszyłaby się w formie ciepła i hałasu w układzie hamulcowym, może być odzyskana i z powodzeniem ponownie wykorzystana.
Autobusy hybrydowe – dostępne opcje
Odzyskana w ten sposób energia musi zostać zmagazynowana do późniejszego użycia. W tym momencie pojawia się podział na autobusy hybrydowe oraz hybrydy typu plug-in. W przypadku autobusów hybrydowych energia gromadzona jest w superkondensatorach, czyli w kondensatorach o dużej pojemności, przystosowanych do szybkiego ładowania i rozładowywania.
Dodatkowo autobusy hybrydowe mogą zostać zaprogramowane tak, aby z trybu jazdy bezemisyjnej korzystać w najbardziej istotnych momentach czyli w okolicach przystanków pasażerskich. Przykładem są dostępne w pojazdach marki Urbino systemy Stop & Go oraz Arrive & Go. W pierwszym przypadku po dojechaniu na przystanek wyłączony zostaje silnik spalinowy, a gdy autobus następnie rusza, przez pewien dystans porusza się w trybie bezemisyjnym, korzystając ze zgromadzonej energii. System Arrive & Go rozszerza tę funkcjonalność również o moment podjeżdżania do przystanku w trybie bez emisji spalin. Obydwa rozwiązania ograniczają kontakt pasażerów ze spalinami potęgując ich korzyści ekologiczne.
Autobusy hybrydowe plug-in magazynują z kolei energię w bateriach – podobnie jak ma to miejsce w przypadku pojazdów w pełni elektrycznych. Pojemność baterii w pojazdach hybrydowych jest jednak wyraźnie mniejsza niż ma to miejsce w modelach całkowicie bateryjnych. Konstrukcje typu plug-in można dodatkowo ładować za pomocą zewnętrznej ładowarki zwiększając zasięg, jaki pojazd może przejechać w trybie zeroemisyjnym. Co ciekawe, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej o czystych pojazdach, jedynie hybrydy plug-in zostają zaklasyfikowane jako czyste ze względu na możliwość podłączenia zewnętrznego ładowania.
Ostatnim typem autobusów hybrydowych są pojazdy mild hybrid. Ich konstrukcja przypomina zwykłe hybrydy jednak stosuje się w nich maszyny elektryczne o wyraźnie mniejszej mocy. Dzięki temu jest to rozwiązanie atrakcyjniejsze ekonomiczne, które pozwala częściowo zachować korzyści wynikające ze stosowania napędu hybrydowego.
Zalety technologii hybrydowej
Podstawową korzyścią pojazdów hybrydowych jest mniejsze spalanie, które jest następstwem wykorzystywania odzyskiwanej energii. W efekcie pojazdy są tańsze w użytkowaniu oraz bardziej ekologiczne, ponieważ emitują mniej zanieczyszczeń przy takim samym przejechanym dystansie, co ich w pełni spalinowe odpowiedniki.
Choć pojazdy hybrydowe ustępują w kluczowych aspektach autobusom bateryjnym i wodorowym, nadal pozostają znakomitym rozwiązaniem pomostowym na drodze do w pełni bezemisyjnej komunikacji publicznej. Wiele czynników może sprawiać, że przez pewien czas pełna elektryfikacja floty nie jest w danym mieście możliwa. Powstałą lukę mogą wypełnić właśnie autobusy hybrydowe.