Autobusy hybrydowe
Wróć

Autobusy hybrydowe – przystanek na drodze do elektromobilności

Autobusy hybrydowe to jedno z rozwiązań, które pomagają przewoźnikom stopniowo odchodzić od pojazdów spalinowych. Mimo, że nie są tak ekologiczne jak autobusy elektryczne czy wodorowe, posiadają szereg korzyści środowiskowych i ekonomicznych oraz poprawiają komfort pasażerów. Jak najlepiej wykorzystać ich zalety?

Podstawowa zasada działania autobusów hybrydowych jest analogiczna do samochodów tego typu. Oprócz klasycznego silnika spalinowego, pojazdy hybrydowe wyposażone są również w maszynę elektryczną, która działa zarówno jako silnik napędowy, jak i generator energii. W warunkach standardowej jazdy energia wytwarzana przez silnik napędza koła pojazdu. Przy hamowaniu można jednak wykorzystać odwrotną sytuację – hamujące koła napędzają maszynę elektryczną, która konwertuje energię w prąd, który następnie służy do napędzania pojazdu. Dzięki temu część energii, która normalnie rozproszyłaby się w formie ciepła i hałasu w układzie hamulcowym, może być odzyskana i z powodzeniem ponownie wykorzystana.

Autobusy hybrydowe – dostępne opcje

Odzyskana w ten sposób energia musi zostać zmagazynowana do późniejszego użycia. W tym momencie pojawia się podział na autobusy hybrydowe oraz hybrydy typu plug-in. W przypadku autobusów hybrydowych energia gromadzona jest w superkondensatorach, czyli w kondensatorach o dużej pojemności, przystosowanych do szybkiego ładowania i rozładowywania.

Dodatkowo autobusy hybrydowe mogą zostać zaprogramowane tak, aby z trybu jazdy bezemisyjnej korzystać w najbardziej istotnych momentach czyli w okolicach przystanków pasażerskich. Przykładem są dostępne w pojazdach marki Urbino systemy Stop & Go oraz Arrive & Go. W pierwszym przypadku po dojechaniu na przystanek wyłączony zostaje silnik spalinowy, a gdy autobus następnie rusza, przez pewien dystans porusza się w trybie bezemisyjnym, korzystając ze zgromadzonej energii. System Arrive & Go rozszerza tę funkcjonalność również o moment podjeżdżania do przystanku w trybie bez emisji spalin. Obydwa rozwiązania ograniczają kontakt pasażerów ze spalinami potęgując ich korzyści ekologiczne.

Autobusy hybrydowe

Autobusy hybrydowe plug-in magazynują z kolei energię w bateriach – podobnie jak ma to miejsce w przypadku pojazdów w pełni elektrycznych. Pojemność baterii w pojazdach hybrydowych jest jednak wyraźnie mniejsza niż ma to miejsce w modelach całkowicie bateryjnych. Konstrukcje typu plug-in można dodatkowo ładować za pomocą zewnętrznej ładowarki zwiększając zasięg, jaki pojazd może przejechać w trybie zeroemisyjnym. Co ciekawe, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej o czystych pojazdach, jedynie hybrydy plug-in zostają zaklasyfikowane jako czyste ze względu na możliwość podłączenia zewnętrznego ładowania.

Ostatnim typem autobusów hybrydowych są pojazdy mild hybrid. Ich konstrukcja przypomina zwykłe hybrydy jednak stosuje się w nich maszyny elektryczne o wyraźnie mniejszej mocy. Dzięki temu jest to rozwiązanie atrakcyjniejsze ekonomiczne, które pozwala częściowo zachować korzyści wynikające ze stosowania napędu hybrydowego.

autobusy-hybrydowe

Zalety technologii hybrydowej

Podstawową korzyścią pojazdów hybrydowych jest mniejsze spalanie, które jest następstwem wykorzystywania odzyskiwanej energii. W efekcie pojazdy są tańsze w użytkowaniu oraz bardziej ekologiczne, ponieważ emitują mniej zanieczyszczeń przy takim samym przejechanym dystansie, co ich w pełni spalinowe odpowiedniki.

Choć pojazdy hybrydowe ustępują w kluczowych aspektach autobusom bateryjnym i wodorowym, nadal pozostają znakomitym rozwiązaniem pomostowym na drodze do w pełni bezemisyjnej komunikacji publicznej. Wiele czynników może sprawiać, że przez pewien czas pełna elektryfikacja floty nie jest w danym mieście możliwa. Powstałą lukę mogą wypełnić właśnie autobusy hybrydowe.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.