Szybki transport autobusowy w Danii: Aalborg
BRT to pomysł miasta Aalborg na usprawnienie miejskiej komunikacji – na czym polega to rozwiązanie?
Rynek autobusów elektrycznych w Europie stale rośnie. Według przewidywań UITP, autobusy z napędem elektrycznym i hybrydowym będą stanowiły zdecydowaną większość wszystkich nowych rejestracji. Trend ten napędza producentów pojazdów transportu zbiorowego do mnożenia opcji wyposażenia autobusów w takie technologie, by dawały one jak najwięcej możliwości ich efektywnej eksploatacji i dopasowania produktu do potrzeb i możliwości poszczególnych przewoźników. Jednym z takich elementów jest odpowiednie ładowanie autobusów elektrycznych. A raczej trafny wybór odpowiedniego sposobu.
Dzięki naszej elastycznej ofercie, ładowanie autobusów elektrycznych daje wiele możliwości, a dzięki temu możemy spełniać różnorodne oczekiwania naszych klientów oraz ułatwiać przechodzenie na „zieloną stronę mocy” transportu publicznego
Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i customer service.
Ładowanie autobusów elektrycznych Solaris – sposoby:
Sposób ładowania autobusu elektrycznego jest kluczowy dla efektywnej operacyjności pojazdu i zawsze powinien być dopasowany do potrzeb klienta, istniejącej już infrastruktury oraz warunków użytkowania pojazdu. Każdy autobus elektryczny marki Solaris wyposażony jest standardowo w system ładowania PLUG-IN / Combo2 CCS. Dodatkowo klienci mogą zdecydować się na instalację dodatkowej opcji w postaci ładowania za pomocą pantografu. Który system ładowania jest częściej wybierany przez operatorów transportu zbiorowego? (wykres)
Jaki jest najpopularniejszy sposób ładowania autobusów elektrycznych w Europie?
Jaki jest najpopularniejszy sposób ładowania autobusów elektrycznych wśród klientów marki Solaris?
Dane zebrane przez producenta wskazują, że w ujęciu całościowym wybór sposobu ładowania pojazdów klientów rozkłada się na mniej więcej po równo (z przewagą wersji plug-in). Jednak gdy przyjrzymy się danym bardziej szczegółowo, na przykład w rozróżnieniu na klientów marki Solaris, jasno wynika, że na dodatkową opcję ładowania za pomocą pantografu decyduje się zdecydowana większość. Na tę opcję składa się bowiem 64% wszystkich zamówień producenta.
Skąd wynika taka różnica rezultatów? Jednym z tropów może być zawarcia w ofercie producenta analitycznego raportu „Feasibility studies”, będącego gwarancją dobrania odpowiedniego systemu ładowania do potrzeb i możliwości klienta. Ten sugerowany jest na podstawie licznych czynników, takich jak wymagania trasy, zakres temperatur w danym mieście, średnią prędkość osiąganą przez pojazd czy rodzaj ogrzewania, w który został wyposażony autobus. M.in. takim analizom udaje się dopasować odpowiedni system dostarczania energii do baterii autobusów, który maksymalizuje operacyjność pojazdów.
Jedno jest pewne – żadna z metod ładowania autobusów elektrycznych nie jest z założenia lepsza czy gorsza. O jej skuteczności decyduje szereg zmiennych, a wybór odpowiedniej powinien wynikać z możliwości docelowego użytkownika pojazdu. Niezaprzeczalnymi zaletami ładowania autobusów elektrycznych metodą plug-in są stosunkowo niskie koszty operacyjne czy niższe jednorazowe pobory prądu. Pantograf z kolei, poza pełną automatyzacją, lepiej sprawdzi się np. przy konieczności szybkiego doładowania magazynu energii autobusu.
BRT to pomysł miasta Aalborg na usprawnienie miejskiej komunikacji – na czym polega to rozwiązanie?
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.