autobusy_elektryczne_ładowanie

Ładowanie autobusów elektrycznych

Rynek autobusów elektrycznych w Europie stale rośnie. Według przewidywań UITP, autobusy z napędem elektrycznym i hybrydowym będą stanowiły zdecydowaną większość wszystkich nowych rejestracji. Trend ten napędza producentów pojazdów transportu zbiorowego do mnożenia opcji wyposażenia autobusów w takie technologie, by dawały one jak najwięcej możliwości ich efektywnej eksploatacji i dopasowania produktu do potrzeb i możliwości poszczególnych przewoźników. Jednym z takich elementów jest odpowiednie ładowanie autobusów elektrycznych. A raczej trafny wybór odpowiedniego sposobu.

Dzięki naszej elastycznej ofercie, ładowanie autobusów elektrycznych daje wiele możliwości, a dzięki temu możemy spełniać różnorodne oczekiwania naszych klientów oraz ułatwiać przechodzenie na „zieloną stronę mocy” transportu publicznego

Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i customer service.

Ładowanie autobusów elektrycznych Solaris – sposoby:

  • PLUG-IN /Combo2 CSS – ładowanie za pomocą kabla.
  • PANTOGRAF – ładowanie przez pantograf zamocowany na dachu autobusu, na przystankach autobusowych lub zajezdniach autobusowych lub ładowanie przez pantograf zamontowany na stacji ładowania (pantograf opuszczany z ładowarki na autobus podczas ładowania), stosowany na przystankach autobusowych lub w zajezdniach autobusowych.

Jaki jest najpopularniejszy sposób ładowania autobusów elektrycznych w Europie?

Sposób ładowania autobusu elektrycznego jest kluczowy dla efektywnej operacyjności pojazdu i zawsze powinien być dopasowany do potrzeb klienta, istniejącej już infrastruktury oraz warunków użytkowania pojazdu. Każdy autobus elektryczny marki Solaris wyposażony jest standardowo w system ładowania PLUG-IN / Combo2 CCS. Dodatkowo klienci mogą zdecydować się na instalację dodatkowej opcji w postaci ładowania za pomocą pantografu. Który system ładowania jest częściej wybierany przez operatorów transportu zbiorowego? (wykres)

Jaki jest najpopularniejszy sposób ładowania autobusów elektrycznych w Europie?

Jaki jest najpopularniejszy sposób ładowania autobusów elektrycznych wśród klientów marki Solaris?

Dane zebrane przez producenta wskazują, że w ujęciu całościowym wybór sposobu ładowania pojazdów klientów rozkłada się na mniej więcej po równo (z przewagą wersji plug-in). Jednak gdy przyjrzymy się danym bardziej szczegółowo, na przykład w rozróżnieniu na klientów marki Solaris, jasno wynika, że na dodatkową opcję ładowania za pomocą pantografu decyduje się zdecydowana większość. Na tę opcję składa się bowiem 64% wszystkich zamówień producenta.

Skąd wynika taka różnica rezultatów? Jednym z tropów może być zawarcia w ofercie producenta analitycznego raportu „Feasibility studies”, będącego gwarancją dobrania odpowiedniego systemu ładowania do potrzeb i możliwości klienta. Ten sugerowany jest na podstawie licznych czynników, takich jak wymagania trasy, zakres temperatur w danym mieście, średnią prędkość osiąganą przez pojazd czy rodzaj ogrzewania, w który został wyposażony autobus. M.in. takim analizom udaje się dopasować odpowiedni system dostarczania energii do baterii  autobusów, który maksymalizuje operacyjność pojazdów.

Ładowanie autobusów elektrycznych – Plug-in czy pantograf?

Jedno jest pewne – żadna z metod ładowania autobusów elektrycznych nie jest z założenia lepsza czy gorsza. O jej skuteczności decyduje szereg zmiennych, a wybór odpowiedniej powinien wynikać z możliwości docelowego użytkownika pojazdu. Niezaprzeczalnymi zaletami ładowania autobusów elektrycznych metodą plug-in są stosunkowo niskie koszty operacyjne czy niższe jednorazowe pobory prądu. Pantograf z kolei, poza pełną automatyzacją, lepiej sprawdzi się np. przy konieczności szybkiego doładowania magazynu energii autobusu.

Przykłady miast

Zobacz również

Wodór czy baterie?

W najbliższych latach każdy przewoźnik i każde miasto będą musiały zmierzyć się więc z wyzwaniem zielonej transformacji. Jednym z pierwszych pytań, jakie najprawdopodobniej pojawią się przy podejmowaniu decyzji, będzie: które z bezemisyjnych rozwiązań wybrać – wodór czy baterie?

16 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.