eCity
Wróć

Pantograf czy plug-in? Jaki system ładowania wybrać?

Sposób ładowania autobusu elektrycznego jest kluczowy dla efektywnej operacyjności pojazdu. Powinien być dopasowany do potrzeb klienta, istniejącej już infrastruktury oraz warunków użytkowania pojazdu. Kluczową zależnością jest także dobór odpowiedniego systemu magazynowania energii (typu baterii).

SYSTEM ŁADOWANIA: PLUG-IN

Każdy autobus marki Solaris ma standardowo w złącze typu plug-in  – rozwiązanie ustandaryzowane przez UE, służące – najczęściej – do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni. Metoda ta polega na fizycznym połączeniu pojazdu z ładowarką za pomocą przewodu. Wymaga obsługi ręcznej. Ten typ ładowania rekomenduje się w przypadku baterii o dużej gęstości energii (Solaris High Energy).

SYSTEM ŁADOWANIA: PANTOGRAF

Dodatkowo autobusy elektryczne mogą być wyposażone w system „szybkiego” ładowania pantografowego. Dzięki niemu baterie można doładować zarówno na trasie (przystanki), jak i w zajezdni. Rozwiązanie to możliwe jest w dwóch różnych wariantach. Jednym z nich jest umieszczenie pantografu na dachu autobusu lub na samym maszcie do ładowania (tzw. pantograf odwrócony). Wybór typu pantografu często podyktowany jest już istniejącą infrastrukturą. Jeśli w danym mieście jest już ładowarka z zainstalowanym pantografem, przewoźnik z większym prawdopodobieństwem zdecyduje się na opcję „odwróconą”. To wersja z zainstalowanymi na pojeździe szynami do ładowania. W Polsce zdecydowaną przewagę ma rozwiązanie z pantografem umieszczonym na dachu, używane m.in. przez operatorów w Krakowie, Warszawie czy Poznaniu. Podstawowymi zaletami ładowania pantografowego jest czas ładowania oraz jego bezobsługowość – ładowanie nie wymaga dodatkowych czynności ze strony kierowcy. Cały proces sprowadza się od naciśnięcia przycisku, który z kolei powoduje automatyczne podniesienie pantografu i łączy się ze stacją ładowania. Ten typ ładowania rekomenduje się szczególnie w przypadku baterii o mniejszej pojemności i niższej gęstości    energetycznej    wykorzystywany  na  trasach,  w  których  istnieje  możliwość częstego podładowania, np. na przystankach (Solaris High Power). Czytaj więcej o czasie ładowania autobusów elektrycznych.

eCity
Ładowanie za pomocą pantografu

STUDIUM WYKONALNOŚCI

Gwarancją dobrania odpowiedniego systemu ładowania jest m.in. „Studium wykonalności” – czyli szczegółowa analiza przeprowadzana przez Biuro Badań i Rozwoju Solaris Bus & Coach. Na podstawie wymagań trasy oraz biorąc pod uwagę liczne czynniki, takie jak np. zakres temperatur w danym mieście, średnią prędkość osiąganą przez pojazd czy rodzaj ogrzewania, eksperci opracowują specjalną rekomendację. Obejmuje ona m.in. infrastrukturę ładowania, a także dopasowuje rozmiar i typ baterii dla poszczególnych linii autobusowych. E-mobilna oferta Solarisa obejmuje nie tylko produkcję i dostawę pojazdów. W grę wchodzi także wykonawstwo prac budowlanych stacji ładowania, łącznie ze zdobyciem niezbędnych dokumentów, takich jak pozwolenia na zabudowę terenu czy użytkowanie infrastruktury.

Czytaj więcej o komforcie zawarcia tylko jednej umowy i otrzymania kompleksowo przygotowanego i wykonanego projektu.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.