Drugie życie baterii – jak nie marnować surowców?
Pojazdów elektrycznych przybywa na ulicach w niezwykle szybkim tempie. Wraz z ich rosnącą liczbą na drogach, powiększa się liczba baterii, które są kluczową częścią elektrycznych napędów. Czy można dać drugie życie baterii? Gdzie je zastosować ponownie, by nie marnować surowców?
Baterie w autobusach elektrycznych nie mają łatwego życia. Pracują w rozmaitych temperaturach, niekiedy skrajnych. Są rozładowywane setki razy w ciągu roku, w przypadku autobusów ładowane są z mocami przekraczającymi nawet 500 kW. Zależy od nich zasięg, cykl życia pojazdu i szybkość uzupełniania w nim energii. Wraz ze wzrostem pojazdów elektrycznych na drodze, rośnie liczba akumulatorów, które są kluczowym elementem napędu elektrycznego. W przypadku autobusów elektrycznych wzrost ten jest szczególnie dynamiczny. Obecnie udział e-busów w globalnej flocie autobusowej wynosi około 15%. Według prognoz do 2030 roku będzie to 50%, a dekadę później – już 70%!
Drugie życie baterii
Tak intensywne użytkowanie powoduje, że życie baterii trakcyjnej zakładane jest – przynajmniej na jej dotychczasowym etapie rozwoju – średnio na 5 do 10 lat, w zależności od użytej technologii. Upływ czasu i bardzo silne wykorzystanie baterii w pojazdach elektrycznych powoduje, że tracą ne część swojej pojemności. Kiedy jednak zakończą swoją pracę w pojeździe elektrycznym, nie trzeba ich wyrzucać do kosza. Nadal pozostają wartościowymi magazynami energii, które można wykorzystać ponownie, przedłużając ich życie.
Takim bateryjnym projektem „drugiego życia” będzie np. stacjonarny magazyn energii, dzięki któremu zużyte baterie znajdą niezwykle szerokie zastosowanie. Magazyny takie posłużą za awaryjne źródło zasilania, co szczególnie cenne w momentach szczytów energetycznych i nadmiernego obciążenia sieci. Co więcej, znajdą zastosowanie w rozwiązaniach stabilizujących sieci zasilające. Stacjonarne magazyny energii ułatwią także zarządzanie energią w korzystny sposób, np. umożliwią magazynowanie energii w godzinach, kiedy obowiązuje tańsza taryfa, pozwolą też gromadzić nadwyżki powstałe w elektrowniach wiatrowych czy solarnych, a także w przydomowych ogniwach fotowoltaicznych. Zastosowanie magazynów energii ponownie minimalizuje potrzebę wydobycia dodatkowych surowców.
Drogocenne surowce w zużytych bateriach
Zużyte baterie mogą zostać poddane recyklingowi, który pozwala odzyskać wysoko cenione metale, takie jak kobalt i nikiel, których zasoby są ograniczone. Zajmują się tym wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które dbają o ekologiczne zarządzanie zużytych akumulatorów.
Dzisiejsza technologia recyklingu umożliwia właściwie całkowity odzysk rzadkich surowców z baterii bez dodatkowych odpadów przekazywanych na wysypiska. Pamiętajmy, że zasoby metali, takich jak kobalt i nikiel, są na świecie ograniczone. Istotne jest stworzenie zamkniętego obiegu surowców i ich wtórnego wykorzystania.