Solaris Urbino 18 electric
Wróć

Czym jest elektromobilność?

Elektromobilność (e-mobilność, mobilność elektryczna) to ogólny termin określający rozwój silników o napędzie elektrycznym. Celem jest odejście od stosowania paliw kopalnych i emisji gazów węglowych w projektowaniu pojazdów.

W celu zastąpienia paliw kopalnych w transporcie, badany jest szereg alternatywnych źródeł energii. W obecnej chwili pojawiają się dwa główne rozwiązania: technologie wodorowych ogniw paliwowych i pojazdy elektryczne. Termin elektromobilność obejmuje zarówno pojazdy w pełni elektryczne, pojazdy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz pojazdy wykorzystujące technologię wodorowych ogniw paliwowych. Wszystkie pojazdy e-mobilne opierają się na idei energii elektrycznej jako „paliwa”. Takie podejście jest uważane za przyszłościowe. Biorąc pod uwagę cały łańcuch energetyczny, tylko energia elektryczna zapewnia korzyści w zakresie wydajności i – o ile pochodzi ze źródeł odnawialnych – znaczną redukcję emisji CO2 i gazów cieplarnianych.

Urbino 12 electric pantograph charging

Rozwiązanie na miarę przyszłości?

Elektromobilność stała się jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań technologicznych. Zastępuje paliwa kopalne i może zasilić większość form transportu osobistego i publicznego. W stworzeniu warunków sprzyjających przechodzeniu miast i regionów na rozwiązania nisko- i zeroemisyjne niezbędne są równoległe inwestycje w infrastrukturę do ładowania.

Ze względu na specyfikę pojazdów elektromobilnych i ich dużą wydajność na krótszych dystansach, elektryfikacja infrastruktury transportu publicznego to obszar o dużym potencjale. Szereg środków transportu publicznego, w tym autobusy, jest już w dużej mierze e-mobilny.

Elektromobilność w praktyce

Długodystansowe i ciężkie podróże są mniej dostosowane do e-mobilności. Elektryczne systemy drogowe dla ciężarówek są już jednak wdrażane w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Szwecji, z kolei, trwają prace nad innowacyjnym projektem drogi elektrycznej EVolution Road. Ma ona automatycznie wykrywać i ładować pojazdy elektryczne, w tym autobusy bateryjne, gdy te się po niej poruszają. W chwili obecnej wydaje się, że tylko podróże lotnicze pozostaną uzależnione od paliw płynnych.

Silniki elektryczne mają kilka zalet w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi. Przekształcają około 80% energii w moc użyteczną w porównaniu z 20% w przypadku konwencjonalnego pojazdu. Cechują się więc wyższą sprawnością, wysoką trwałością i niższymi kosztami utrzymania. Bezemisyjne pojazdy elektryczne i wodorowe mają zerową emisję z rury wydechowej. Nie przyczyniają się zatem bezpośrednio do zanieczyszczenia powietrza. Dzięki cichej pracy wytwarzają również mniej hałasu i wibracji, zwiększając tym samym komfort życia mieszkańców obszarów miejskich.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.