eCity
Wróć

Ile trwa naładowanie autobusu elektrycznego?

Zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku pojazdów z napędem spalinowym, „tankowanie”, czyli ładowanie autobusu elektrycznego wymaga innej procedury. Czas ładowania baterii zależy od kilku czynników: ich rodzaju, pojemności oraz sposobu i mocy ładowania. Sposób ładowania autobusu powinien być też jak najlepiej dopasowany do warunków użytkowania pojazdu. Zatem krótka odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, a samo ładowanie autobusu – biorąc pod uwagę wyżej wymienione zależności – może zająć od kilku minut do kilku godzin.

Baterie w autobusie elektrycznym można ładować na dwa sposoby:

SPOSOBY NA ŁADOWANIE AUTOBUSU ELEKTRYCZNEGO

eCity

ZŁĄCZE PLUG-IN

Najpopularniejsza metoda ładowania autobusów elektrycznych i ustandaryzowane przez UE rozwiązanie (port do wtyczki COMBO 2 dostępny jest w każdym bezemisyjnym pojeździe marki Solaris). Polega ona na fizycznym połączeniu pojazdu z ładowarką za pomocą przewodu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość ładowania bez budowania specjalnej infrastruktury. Mogą to być ładowarki na zajezdni, ale wystarczy też ładowarka mobilna. Wymaga obsługi ręcznej. Ten typ ładowania rekomenduje się szczególnie w przypadku baterii o dużej gęstości energii (Solaris High Energy).

Maksymalne natężenie prądu, z jakim możemy naładować tym sposobem baterie autobusu to 200 A (amperów). Pozwala to na dostarczenie mocy około 120 kWh energii w godzinę. Dla przykładu – naładowanie baterii o energii 200 kWh zajmie około 1 h 50 minut. Konieczne jest również uwzględnienie w całkowitym czasie ładowania balansowania ogniw bateryjnych. Pod koniec procesu ładowania prąd ładowania spada w celu przeprowadzenia tego procesu, przez co czas ładowania może zostać nieznacznie wydłużony.

PANTOGRAF

Metoda służąca do szybkiego ładowania. Ładowanie z użyciem pantografu może odbywać się zarówno w zajezdni, jak i w wybranych punktach w mieście (przystanki, pętle autobusowe). Podstawową zaletą tego rozwiązania jest jego bezobsługowość – ładowanie nie wymaga dodatkowych czynności ze strony kierowcy. Cały proces sprowadza się więc od naciśnięcia przycisku, który z kolei powoduje automatyczne podniesienie pantografu i łączy się ze stacją ładowania. Autobusy elektryczne mają to rozwiązanie w dwóch różnych wariantach. Jednym z nich jest umieszczenie pantografu na dachu autobusu lub na samym maszcie do ładowania (tzw. pantograf odwrócony). Ten typ ładowania jest szczególnie rekomenduje się do baterii o mniejszej pojemności i niższej gęstości    energetycznej    wykorzystywany  na  trasach,  w  których  istnieje  możliwość częstego podładowania (Solaris High Power).

Maksymalne natężenie prądu, z jakim możemy naładować tym sposobem baterie autobusu to aż 800 A (amperów). Pozwala to na dostarczenie chwilowej mocy ładowania o wartości 450 kW. Dla przykładu – naładowanie baterii High Power o energii 150 kWh zajmie około 20 minut.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.