eCity
Wróć

Jaki jest zasięg autobusu na jednym ładowaniu?

Kiedy mowa o autobusach elektrycznych, prędzej czy później w trakcie dyskusji pada pytanie: „Jaki jest zasięg autobusu na jednym ładowaniu”? Oczywiście zależy to od bardzo wielu czynników. Sprowadzają się one do dwóch kwestii: pojemności baterii oraz zużycia energii na 1 km.

MAKSYMALNE DOPASOWANIE DO POTRZEB

W odróżnieniu od pojazdów spalinowych, w przypadku autobusów elektrycznych trzeba zmienić tę perspektywę, pytając raczej: „A jaki zasięg jest potrzebny?” Bo tak naprawdę zasięg zależy od bardzo wielu czynników. Należą do nich m.in. zmienne związane z długością trasy, topografią terenu, klimatem czy dostępną w danym mieście infrastrukturą elektryczną. Wreszcie niezwykle ważne są preferencje przyszłych użytkowników. Klienci decydują, czy wolą autobus ładować dłużej, ale raz dziennie (zazwyczaj w nocy, na zajezdni), czy też częściej – w ciągu dnia.

eCity

Docelowym rozwiązaniem jest taki wybór infrastruktury ładowania i pojemności baterii, który zagwarantuje operacyjność autobusu 24 h/7. Będzie to zatem taka sytuacja, w której pojazd – na zaplanowanej rutynowej trasie – ma możliwość szybkiego podładowania baterii na pętli lub przystanku autobusowym, by w ramach jednego cyklu aż do następnego ładowania móc bezemisyjnie wozić pasażerów lub tak zoptymalizować pojemność baterii, by zapewniła całodniową operacyjność na stałej trasie przejazdu autobusu i ładować je nocą na zajezdni, by kolejnego dnia był gotowy do dalszej pracy.

Przy okazji premiery najnowszej generacji baterii Solaris High Energy, producent zagwarantował pokonanie dystansu 250 km na jednym ładowaniu w warunkach rzeczywistych. To takie warunki, które obejmują pełne obłożenie pasażerów, włączoną klimatyzację czy zmienne ukształtowanie terenu [czytaj więcej o Urbino 15 LE electric TUTAJ]. To rozwiązanie zostało stworzone przez Biuro Rozwoju Solaris z myślą o tych przewoźnikach, którzy potrzebują gwarancji zasięgu na jednym ładowaniu bez względu na panujące warunki. Baterii tego typu nie oferuje dzisiaj żaden inny producent obecny na rynku autobusów elektrycznych. Wykonawcą projektu zainicjowanego przez firmę Solaris jest spółka BMZ Poland. To wiodący na europejskim rynku producent inteligentnych systemów zasilania oraz magazynowania energii w oparciu o technologię litowo-jonową.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.