Czy jest możliwe, by elektryczne autobusy wyjeżdżały także poza granice miast? Elektromobilność w transporcie publicznym wkroczyła w nowy etap. Na rynku pojawiła się znakomita ekologiczna alternatywa dla autobusów spalinowych wykorzystywanych obecnie w tym segmencie. Urbino 15 LE electric to pierwszy produkt w elektrycznym portfolio Solarisa, który spełnia wymagania zarówno pierwszej, jak i drugiej klasy pojazdów (przejazdów międzymiastowych), a także obu tych kategorii jednocześnie.Oznacza to, że bez problemu poradzi sobie na zatłoczonych trasach miejskiej dżungli, jak i drogach dojazdowych.
Gwarancją niezawodności pojazdów także na trasach międzymiastowych są najnowsze rozwiązania systemów magazynowania energii. W trójosiowym modelu producenta wykorzystano baterie najnowszej generacji Solaris High Energy o łącznej pojemności 470 kWh. Dzięki temu Urbino pokona dystans nawet 250 km na jednym ładowaniu w rzeczywistych warunkach. Nie jest to zatem obietnica zasięgu w oparciu o symulacje na torach testowych. To realna gwarancja przy pełnym obłożeniu autobusu pasażerami, działającej klimatyzacji i różnorodnym ukształtowaniu terenu. Jednocześnie warto pamiętać, że przy odpowiedniej infrastrukturze do ładowania autobusu, obecnej w strategicznych miejscach przejazdu (np. na pętlach), jego operacyjność będzie nieprzerwana.
Dla kogo takie rozwiązanie?
Pierwsze dwa egzemplarze tego modelu powstały głównie z myślą o przewoźnikach skandynawskich. Stąd też w autobusie użyto specjalne rozwiązania zgodne z normami „Busnordic” oraz tzw. pakietem skandynawskim. Z myślą o surowych warunkach, w Urbino 15 LE electric zadbano więc o wyposażenie zapewniające komfort termiczny i wygodę podróżowania. Pojazdy tego typu mogą także posiadać takie elementy ułatwiające pracę w trudnych warunkach. Należą do nich m.in. dodatkowe długie światła, piasecznica czy schowek na łańcuchy śniegowe.
„Urbino 15 LE electric to także całkowicie bezemisyjna alternatywa w tej klasie dla autobusów CNG i model dla wszystkich operatorów, którzy szukają trójosiowych autobusów LE do przewozów miejskich i międzymiastowych”
– mówi Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris ds. sprzedaży, marketingu i customer service.
Podróż ultrakomfortowa
Aby podróżowanie autobusem było kuszącą alternatywą dla przejazdów samochodowych, musi proponować pasażerom maksymalny komfort i wygodę, gwarantującą odpoczynek. Oznacza to nie tylko cichą i płynną pracę silnika, mniejsze wibracje i brak jakichkolwiek spalin. W klimatyzowanym wnętrzu tego modelu mieszczą się 53 fotele (i aż 65 w wersji dwudrzwiowej!). Dwa z nich są rozkładane – to rozwiązane znane z segmentu autobusów autokarowych wykorzystywanych na wielogodzinnych trasach wycieczkowych.. Ponadto trzy miejsca siedzące mają ISO-FIX, czyli system, który umożliwia mocowanie fotelików dziecięcych.
Jedną ze składowych, która wpływa na komfort jazdy jest również bezpieczeństwo. Wraz z tym modelem producent zastosował szereg nowych systemów ochronnych. Urbino 15 LE electric jest w pełni przystosowane do integracji z autorskim systemem zdalnego zarządzania flotą eSConnect [czytaj więcej TUTAJ], który zapewnia pełną telemetrię, analizę danych i serwisowanie nie tylko usterek, które już wystąpiły, ale także tych, jakie mogą wystąpić w niedalekiej przyszłości. Z kolei nowy interaktywny panel kierowcy z ekranami dotykowymi łączy w sobie wiele zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa – począwszy od ostrzeżeń o zapięciu pasów, automatyczne włączanych świateł i wycieraczek, poprzez szerokokątne kamery w miejscu lusterek wstecznych, które zapewniają doskonałą widoczność, na aktywnym systemie wsparcia kierowcy Mobileye Shield+ kończąc. Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom bezpowrotnie znika problem tzw. martwych pól. Co więcej, Mobileye Shield+ znacznie obniża ryzyko bezpośrednich kolizji z pieszymi oraz pojazdami, wykrywając ich obecność wokół pojazdu i informując o tym kierowcę za pomocą dźwiękowych i wizualnych alertów.
Urbino 15 LE electric – więcej szczegółów technicznych
Sercem Urbino 15 LE electric jest silnik centralny o mocy 300 kW. Dla jeszcze większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalację napędową wykonano w nowatorskiej technologii SIC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu. Silnik chłodzony jest cieczą, a napęd przenoszony jest na drugą oś pojazdu. W pojeździe zastosowano system klimatyzacji z funkcją grzania pompą ciepła, która do uzyskania odpowiedniej temperatury w pojeździe wykorzystuje ciepło pochodzące z zewnątrz. Rozwiązanie to pomaga zwiększyć efektywność energetyczną pojazdu, co bezpośrednio przekłada się na większy zasięg. Urządzenie używa jako czynnika roboczego dwutlenku węgla. Co ważne – po raz pierwszy w historii firmy – model ten zaprojektowano wyłącznie z myślą o napędach bezemisyjnych.
W pewien mroźny, lutowy poranek 2021 roku na tor testowy w Bednarach w Wielkopolsce wjechał Solaris Urbino 15 LE electric. Następnie pojazd gościł w Norwegii, gdzie był testowany przez lokalnych przewoźników oraz pasażerów. Autobus elektryczny na testach? Zdradzamy kulisy!
Zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku pojazdów z napędem spalinowym, „tankowanie”, czyli ładowanie autobusu elektrycznego wymaga innej procedury.
28 maja 2021
Nasze strony wykorzystują pliki cookies
W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies). Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.