Urbino 15 LE electric wyjeżdża za miasto

Kiedy e-bus wyjeżdża za miasto
(Urbino 15 LE electric)

Czy jest możliwe, by elektryczne autobusy wyjeżdżały także poza granice miast? Elektromobilność w transporcie publicznym wkroczyła w nowy etap. Na rynku pojawiła się znakomita ekologiczna alternatywa dla autobusów spalinowych wykorzystywanych obecnie w tym segmencie. Urbino 15 LE electric to pierwszy produkt w elektrycznym portfolio Solarisa, który spełnia wymagania zarówno pierwszej, jak i drugiej klasy pojazdów (przejazdów międzymiastowych), a także obu tych kategorii jednocześnie. Oznacza to, że bez problemu poradzi sobie na zatłoczonych trasach miejskiej dżungli, jak i drogach dojazdowych.

Gwarancją niezawodności pojazdów także na trasach międzymiastowych są najnowsze rozwiązania systemów magazynowania energii. W trójosiowym modelu producenta wykorzystano baterie najnowszej generacji Solaris High Energy o łącznej pojemności 470 kWh. Dzięki temu Urbino pokona dystans nawet 250 km na jednym ładowaniu w rzeczywistych warunkach. Nie jest to zatem obietnica zasięgu w oparciu o symulacje na torach testowych. To realna gwarancja przy pełnym obłożeniu autobusu pasażerami, działającej klimatyzacji i różnorodnym ukształtowaniu terenu. Jednocześnie warto pamiętać, że przy odpowiedniej infrastrukturze do ładowania autobusu, obecnej w strategicznych miejscach przejazdu (np. na pętlach), jego operacyjność będzie nieprzerwana.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Pierwsze dwa egzemplarze tego modelu powstały głównie z myślą o przewoźnikach  skandynawskich. Stąd też w autobusie użyto specjalne rozwiązania  zgodne z  normami  „Busnordic” oraz tzw. pakietem skandynawskim. Z myślą o surowych warunkach, w Urbino 15 LE electric zadbano więc o wyposażenie zapewniające komfort termiczny i wygodę  podróżowania. Pojazdy tego typu mogą także posiadać takie elementy ułatwiające pracę w trudnych warunkach. Należą do nich m.in. dodatkowe długie światła, piasecznica czy schowek na łańcuchy śniegowe. 

Zobacz, jak międzymiastowy elektryczny Solaris radzi sobie w mroźnych warunkach na torze testowym! [wideo]

„Urbino 15 LE electric to także całkowicie bezemisyjna alternatywa w tej klasie dla autobusów CNG i model dla wszystkich operatorów, którzy szukają trójosiowych autobusów LE do przewozów miejskich i międzymiastowych”

– mówi Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris ds. sprzedaży, marketingu i customer service.

Podróż ultrakomfortowa

Aby podróżowanie autobusem było kuszącą alternatywą dla przejazdów samochodowych, musi proponować pasażerom maksymalny komfort i wygodę, gwarantującą odpoczynek. Oznacza to nie tylko  cichą i  płynną  pracę  silnika, mniejsze wibracje i brak jakichkolwiek spalin. W  klimatyzowanym  wnętrzu tego modelu  mieszczą się 53 fotele (i aż 65 w wersji dwudrzwiowej!). Dwa z nich są rozkładane – to rozwiązane znane z segmentu autobusów autokarowych wykorzystywanych na wielogodzinnych trasach wycieczkowych.. Ponadto trzy miejsca siedzące mają ISO-FIX, czyli system, który umożliwia mocowanie fotelików dziecięcych.

Jedną ze składowych, która wpływa na komfort jazdy jest również bezpieczeństwo. Wraz z tym modelem producent zastosował szereg nowych systemów ochronnych. Urbino 15 LE electric jest w pełni przystosowane do integracji z autorskim systemem zdalnego zarządzania flotą eSConnect [czytaj więcej TUTAJ], który zapewnia pełną  telemetrię,  analizę  danych i  serwisowanie  nie  tylko  usterek, które już wystąpiły, ale także tych, jakie mogą wystąpić w niedalekiej przyszłości. Z kolei nowy  interaktywny  panel  kierowcy  z  ekranami  dotykowymi  łączy w  sobie  wiele  zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa – począwszy od  ostrzeżeń  o  zapięciu  pasów, automatyczne  włączanych  świateł i  wycieraczek,  poprzez  szerokokątne  kamery  w  miejscu  lusterek wstecznych,  które  zapewniają doskonałą  widoczność,  na  aktywnym   systemie   wsparcia   kierowcy   Mobileye  Shield+  kończąc.  Dzięki tym  nowatorskim  rozwiązaniom bezpowrotnie  znika  problem  tzw. martwych pól. Co więcej, Mobileye Shield+ znacznie obniża ryzyko bezpośrednich kolizji z pieszymi oraz pojazdami,  wykrywając  ich  obecność  wokół  pojazdu  i  informując o tym kierowcę za pomocą dźwiękowych i wizualnych alertów.

Urbino 15 LE electric – więcej szczegółów technicznych

Sercem Urbino 15 LE electric jest silnik centralny o mocy 300 kW. Dla jeszcze większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalację napędową wykonano w nowatorskiej technologii SIC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu. Silnik chłodzony jest cieczą, a napęd przenoszony jest na drugą oś  pojazdu.  W  pojeździe  zastosowano system klimatyzacji z funkcją grzania pompą ciepła, która do uzyskania odpowiedniej temperatury w pojeździe wykorzystuje ciepło pochodzące  z  zewnątrz.  Rozwiązanie to pomaga zwiększyć efektywność energetyczną  pojazdu,  co  bezpośrednio  przekłada  się  na  większy zasięg. Urządzenie używa jako czynnika roboczego dwutlenku węgla. Co ważne –  po raz pierwszy w historii firmy – model ten zaprojektowano wyłącznie z myślą o napędach bezemisyjnych.

Zobacz również

Autobus elektryczny na testach: kulisy

W pewien mroźny, lutowy poranek 2021 roku na tor testowy w Bednarach w Wielkopolsce wjechał Solaris Urbino 15 LE electric. Następnie pojazd gościł w Norwegii, gdzie był testowany przez lokalnych przewoźników oraz pasażerów. Autobus elektryczny na testach? Zdradzamy kulisy!

13 maja 2021

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.