Autobus elektryczny na testach: kulisy

W pewien mroźny, lutowy poranek 2021 roku na tor testowy w Bednarach w Wielkopolsce wjechał Solaris Urbino 15 LE electric. Następnie pojazd gościł w Norwegii, gdzie był testowany przez lokalnych przewoźników oraz pasażerów. Autobus elektryczny na testach? Zdradzamy kulisy!

Tor testowy Bednary

Ten najnowszy w portfolio firmy Solaris autobus elektryczny (więcej o Urbino 15 LE electric przeczytasz TUTAJ) testowany był na torze w Bednarach w warunkach możliwie zbliżonych do tych, z myślą o których został stworzony – zimnych, zaśnieżonych terenów Skandynawii i długich międzymiastowych tras. Pięciu doświadczonych kierowców zostało zaproszonych do testowania premierowego modelu w wymagających, zimowych warunkach. O jakich cechach pojazdu mogli się przekonać testujący go kierowcy? Międzymiastowy autobus elektryczny Urbino 15 LE electric był sprawdzany m.in. w obszarze zużycia energii, poziomu hałasu, jazdy slalomem, kontroli nawierzchni, przyspieszania, hamowania oraz ruszania na wzniesieniach.

autobus elektryczny na testach

Jak potwierdziły te zimowe testy, Urbino 15 LE electric gwarantuje pasażerom unikatowe warunki jazdy. Praca silnika jest cicha i płynna, wykorzystanie trzeciej osi jako skrętnej zapewnia stabilność, lepszą przyczepność i sterowność, a luksusowe wnętrze dopełnia komfortu podróży. Zaimplementowane w pojeździe nowoczesne systemy zapewniają maksymalną efektywność i bezpieczeństwo. Mając na uwadze warunki panujące w krajach północnej Europy, ten zeroemisyjny autobus został wyposażony w takie rozwiązania, jak wbudowana piasecznica, schowek na łańcuchy śniegowe, ogrzewanie hybrydowe bazujące na pompie ciepła, systemy wsparcia kierowcy ADAS czy ESC.

Ciekawi relacji z toru testowego Bednary? Zapraszamy do seansu!

Norwegia

Norwegia została nie bez powodu wybrana jako miejsce testów najnowszego autobusu elektrycznego firmy. Najnowszy produkt w bezemisyjnym portfolio Solarisa został zaprojektowany z myślą zarówno o aglomeracjach miejskich, jak i trasach międzymiastowych. W tym celu ten w pełni elektryczny autobus spełnia zarówno wymogi homologacji w klasie I, jak i II. Solaris Urbino 15 LE electric powstał głównie z myślą o przewoźnikach skandynawskich, gdzie połączenia międzymiastowe są bardzo popularne. Dlatego też, po doświadczeniach wyniesionych z toru w Bednarach, testy autobusu elektrycznego zostały przeprowadzone również w Norwegii.

autobus elektryczny na testach

Autobus elektryczny na testach został zaprezentowany przewoźnikom z Oslo i okolic norweskiej stolicy. Następnie o jego zaletach mogli przekonać się mieszkańcy Kristiansand. Aby uzupełnić energię w bateriach, Urbino 15 LE electric korzystał z infrastruktury, która już znajduje się w tych miastach: pantografów oraz ładowarek typu plug-in, obecnych zarówno w zajezdni, jak i na trasie. Co szczególne cenne przy tego rodzaju prezentacjach, zaplanowane zostały testy liniowe z kierowcami i pasażerami.

Bardzo cieszy nas fakt, że nowy Solaris po raz pierwszy został zaprezentowany właśnie w Norwegii. Powstanie naszego nowego 15-metrowego autobusu wiązało się z dużymi nakładami pracy zarówno ze strony wspaniałego zespołu w naszej fabryce, jak i zainteresowanych tym modelem klientów. Jako firma zorientowana na klienta niezwykle cenimy sobie informacje zwrotne od użytkowników naszych produktów.

– Sverre Skaar, Dyrektor Zarządzający spółki Solaris Norge AS.

Zobacz również

Wodór czy baterie?

W najbliższych latach każdy przewoźnik i każde miasto będą musiały zmierzyć się więc z wyzwaniem zielonej transformacji. Jednym z pierwszych pytań, jakie najprawdopodobniej pojawią się przy podejmowaniu decyzji, będzie: które z bezemisyjnych rozwiązań wybrać – wodór czy baterie?

16 sierpnia 2023

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.