In-motion charging (IMC)
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
Szybki transport autobusowy w Danii: Aalborg
W Aalborg, czwartym co do wielkości mieście Danii, uruchomiono w 2023 roku pierwszą linię BRT (Bus Rapid Transit). Obsługują ją wyjątkowe, bateryjne autobusy Solaris Urbino 24 electric o dwuprzegubowej konstrukcji. To pomysł miasta na usprawnienie miejskiej komunikacji – na czym polega to rozwiązanie?
Aalborg to duńskie miasto położone na północy Półwyspu Jutlandzkiego. To właśnie tam, od 2023 roku, funkcjonuje pierwsza w kraju linia BRT (Bus Rapid Transit, z ang. szybki transport autobusowy). Trasa ta, obsługiwana przez nowoczesne dwuprzegubowe autobusy bateryjne Solaris Urbino 24 electric, jest innowacyjnym rozwiązaniem mającym na celu poprawę jakości komunikacji miejskiej.
BUS RAPID TRANSIT (BRT) – na czym polega?
Bus Rapid Transit (BRT) to system transportu publicznego, stworzony z myślą o dużych miastach, które dążą do poprawy efektywności i komfortu transportu miejskiego. To dedykowana linia autobusowa, która kursuje po specjalnie wyznaczonej jezdni, oddzielonej od innych pojazdów. System BRT charakteryzuje się częstymi kursami oraz dostosowaną infrastrukturą, taką jak podesty przystankowe na poziomie podłogi pojazdów oraz odpowiednie oznaczenia. Dzięki temu, pasażerowie mogą korzystać z szybszej, wygodniejszej i bardziej niezawodnej komunikacji.
NOWOCZESNY SYSTEM BRT W AALBORG
Aalborg liczy 120 000 mieszkańców – nie jest to więc wielka europejska aglomeracja, która przychodzi do głowy w pierwszym odruchu w kontekście systemów BRT. Miasto to jednak rozwija się w bardzo dynamicznym tempie – z przyrostem netto 1600 mieszkańców rocznie. Jeśli nowi mieszkańcy będą mieli takie same nawyki dojeżdżania do pracy jak obecnie, codzienny transport wzrośnie o 400 000 km, a ruch samochodowy stanowić będzie 79%. Potrzebna jest więc alternatywa. Lokalne władze postanowiły zainwestować w nowoczesny system transportowy, którego fundamentem będzie transport publiczny, licząc na wzrost liczby pasażerów w całej miejskiej sieci komunikacyjnej. Celem jest szybka (dzięki prostej trasie o osobno wyznaczonym pasie), dostępna (dzięki dużej częstotliwości kursów), komfortowa (duża pojemność pasażerska) i niezawodna (najnowsza technologia) komunikacja miejska.
Nowa linia BRT, nazwana Plusbus, ma długość 12 km i obsługuje 22 przystanki. Trasa przebiega przez centrum Aalborg, łącząc kluczowe punkty miasta, takie jak dwie główne stacje kolejowe oraz uniwersytecki kampus.
Częstotliwość kursów w dni powszednie wynosi 7,5 minuty, a w godzinach szczytu oraz w weekendy autobusy kursują co 15 minut. Na pokładzie każdego z dwuprzegubowych gigantów zmieści się aż 153 pasażerów, z czego 49 na miejscach siedzących.
ELEKTRYCZNA LINIA
Nowoczesny system obsługiwany jest przez równie nowoczesną technologię – do obsługi nowej linii BRT w Aalborg wybrano dwuprzegubowe autobusy elektryczne Solaris Urbino 24 electric. Te blisko 25-metrowe (24,7m!) pojazdy są wyposażone w zaawansowane baterie Solaris High Energy o pojemności 700 kWh i dwa silniki trakcyjne. To rozwiązanie nie tylko poprawia przepustowość komunikacji miejskiej, ale także realnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście – autobusy są zeroemisyjne w miejscu użytkowania.
NOWE STANDARDY W KOMUNIKACJI
Duński system BRT obsługiwany przez dwuprzegubowe elektryczne Solarisy zastąpił dawną linię autobusową nr 2. W związku z tym zmianie musiały ulec nie tylko pojazdy wykorzystywane do obsługi – także sama trasa musiała zostać dostosowana do standardów BRT. Autobusy kursują teraz po wydzielonych buspasach (część z nich musiała zostać wygospodarowana w zupełnie nowych miejscach), mają priorytet na światłach, przeprojektowano przystanki, ograniczono także ruch innych pojazdów wzdłuż linii.
Dzięki wprowadzeniu BRT, również pozostałe autobusy kursujące w mieście korzystają z ulepszonej infrastruktury, co przyczynia się do płynniejszego ruchu i większego komfortu podróży. Dla pasażerów, co sami podkreślają, jazda nowoczesnymi dwuprzegubowymi autobusami to wyjątkowe doświadczenie.
System Plusbus w Aalborg stanowi przykład innowacyjnego podejścia do miejskiego transportu, które może stać się wzorem do naśladowania dla innych miast w Danii i na całym świecie. Autorzy projektu przekonują, że to rozwiązanie może przekształcić nie tylko sam obszar transportu, ale miasto jako takie:
„To coś więcej niż tradycyjny projekt drogowy, to coś więcej niż tylko linia autobusowa przejeżdżająca przez miasto – to także szansa na przekształcenie miasta, które przy tej okazji oferuje coś <<ekstra>>. Chcemy stworzyć małe, osobne miejskie przestrzenie (org. „pockets”) rozmieszczone wokół trasy, w których po prostu przyjemnie się przebywa. Muszą one ułatwiać podróżowanie, ale także podnosić jakość życia w mieście i jego krajobrazie”
„Trasa autobusowa musi działać jak zielona winda przez miasto. Chcemy zielonej mobilności, która umożliwi ludziom żyć swoim życiem”
Przekonują architektki projektu: Laura Græsdal Maajen i Bodil V. Henningsen.
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
Dowiedz się, jaka jest definicja autobusów zeroemisyjnych i które konkretnie rodzaje pojazdów komunikacji miejskiej obejmuje.
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.