green deal
Wróć

Czym jest Green Deal i co oznacza dla branży autobusowej?

Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal) to strategiczny plan transformacji mający na celu osiągnięcie do roku 2050 neutralności klimatycznej przez Unię Europejską. Inicjatywy zawarte w programie uwzględniają m.in. przejście na czystą, przystępną cenowo i bezpieczną energię, szeroko rozumianą ochronę środowiska z ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza czy zrównoważoną mobilność.  

Sektor transportowy jest jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, z udziałem w emisji sięgającym ok. 25%. Dlatego też Unia Europejska przykłada szczególnie dużą wagę do pracy w tym obszarze, zakładając redukcję emisji w transporcie o 90%. Aby móc realizować wskazane w Green Deal cele klimatyczne, promowane jest zrównoważone podejście do mobilności zarówno osobistej, jak i zbiorowej. Miasta mogą oferować takie sposoby przemieszczania się, które niosą ze sobą możliwie jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko – czyli na przykład transport publiczny.  

Odpowiedzią branży transportu publicznego jest, między innymi, stale rozszerzająca się oferta autobusów hybrydowych, elektrycznych czy wodorowych. Pojazdy z napędem zeroemisyjnym są jednym z priorytetów w programach finansowanych ze środków UE i krajowych.  

Te ambitne założenia znajdują już potwierdzenie w konkretnych danych. Jak podaje najnowszy raport Bloomberga, rynek e-busów stale rośnie: 2022 rok przyniósł wzrost o 30% w stosunku do 2021 r. Autobusy elektryczne mają już prawie 30% udziału w segmencie autobusów miejskich w 2022 roku w Europie i 44% na świecie. Natomiast według prognoz rynkowych (BNEF) globalna flota e-busów osiągnie 1,75 miliona do 2040 roku, co stanowić będzie 62% wszystkich autobusów na drogach.  

Ostatnie miesiące przynoszą także szczególny rozwój gospodarki wodorowej i wskazują na jego duży potencjał na wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego, co przekłada się na coraz więcej zamówień przewoźników na autobusy wyposażone w ten właśnie napęd. Tylko w samym 2022 roku zarejestrowano w Europie blisko 100 miejskich autobusów wodorowych.  

Zobacz nisko i zeroemisyjną ofertę Solaris

Działanie na rzecz ekologicznych form transportu publicznego obejmuje także wdrażanie nowych technologii cyfrowych, które umożliwiają racjonalne wykorzystanie niskoemisyjnego transportu publicznego w miastach i sprawniejsze zarządzanie taborem oraz systemami sterowania. To także inwestycje zwiększające płynność ruchu, umożliwiające wymianę przestarzałego taboru oraz integrację rozmaitych środków transportu, w tym przewozu towarów, co służy bezpośredniemu ograniczaniu emitowanych zanieczyszczeń. 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.