Low Emission Zones
Wróć

Czym są Strefy Czystego Transportu?

Strefy Czystego Transportu to określony teren w mieście, z ograniczoną możliwością wjazdu dla danych pojazdów. Może przybierać różne obszary i kształty. Strefy są odpowiednio oznakowane, a wjazd do nich jest możliwy jedynie dla pojazdów posiadających stosowne oznaczenie w postaci np. nalepki na przednią szybę.

Do takich stref obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów, które nie spełniają pewnych konkretnych norm. O jakie normy chodzi? Jest to zróżnicowane w zależności od miasta, jednak najczęstszymi zmiennymi są tu:

  • odpowiednie normy emisji,
  • wiek pojazdu,
  • rodzaj napędu.

Tutaj znajdziesz informacje na temat wszystkich stref niskiej emisji, ograniczeń
i opłat w europejskich miastach.

Strefy Czystego Transportu stanowią zazwyczaj kilka procent powierzchni miasta, jednak efekty ich wprowadzenia są korzystne dla wszystkich mieszkańców. Tego typu obszary sprawdzają się zwłaszcza w miastach borykających się ze złą jakością powietrza. Warto tu przypomnieć, że prawie ¼ emisji gazów cieplarnianych w transporcie pochodzi właśnie z miast. Strefy pomagają promować ekologiczne rozwiązania, takie jak rowery, środki mikromobilności, pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi – hybrydowe oraz w pełni bezemisyjne – np. wyposażone w baterie, czy zasilane wodorem.

Korzyści wynikające z wprowadzania stref niskiej emisji są niezaprzeczalne. Główne to zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez transport: redukcja emisji PM (cząstek stałych) i tlenków azotu. To z kolei ma wpływ na lepszy stan zdrowia mieszkanek i mieszkańców miast. Strefy są narzędziem pozwalającym ograniczyć ruch pojazdów w centrach miast, pobudzić lokalną gospodarkę oraz zmienić charakter tych obszarów na bardziej przyjazny mieszkańcom.

Pierwsze Strefy Czystego Transportu powstały ponad dwie dekady temu. Dziś funkcjonują w już ponad 320 miastach Europy. Tylko w ostatnich trzech latach liczba Stref wzrosła o 40%! W Polsce pierwsza taka Strefa zacznie funkcjonować w Krakowie w połowie 2024 roku.

Tutaj przeczytasz więcej o trendach w transporcie publicznym.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.