Aktywne systemy wsparcia (ADAS) pomagają kierowcy, wykonując niektóre czynności przed nim lub zamiast niego. Daje to prowadzącemu bezcenne sekundy na reakcję. W transporcie publicznym korzyści z nich odnoszą nie tylko kierowcy i pasażerowie – zwiększa się bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
OFERTA SYSTEMÓW ADAS W POJAZDACH SOLARIS OBEJMUJE:
MobilEye Shield+ – system sygnalizujący ryzyko kolizji i ostrzegający kierowcę – akustycznie oraz przy pomocy wyświetlacza – w przypadku opuszczenia pasa ruchu bez stosownej wcześniejszej sygnalizacji czy też braku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Urządzenie wykrywa każdego pieszego oraz rowerzystę w odległości do 80 cm od autobusu, powiadamiając kierowcę – ponownie akustycznie oraz poprzez wyświetlacz. To, czego nie widzi kierowca w lusterku, podpowiada mu urządzenie sterujące kamerami.
MirrorEye – kamery zainstalowane w lusterkach wstecznych autobusu przekazujące obraz na ekrany wewnątrz pojazdu. System odpowiada klasie II i IV widoczności (opcjonalnie klasie V w prawym „lusterku”). Niesie ze sobą szereg zalet: istotne poszerzenie pola widzenia i poprawa aerodynamiki pojazdu. Bez wątpienia dużą zaletą jest też brak konieczności ustawiania i regulacji przy zmianie kierowcy. Ekrany i kamery zawsze pokazują optymalny zakres bez względu na wzrost prowadzącego); zmniejszenie szerokości pojazdu (ogromne znacznie na węższych i ciasnych miejskich ulicach); zminimalizowanie ryzyka kolizji czy też zahaczenia lusterkiem o elementy infrastruktury. Na ekranach wyświetlają się także progi odległości poszczególnych części autobusu, np. jego tyłu, określonych drzwi lub osi. Pozioma linia wyświetlająca się na ekranie pozwala kierowcy na łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze manewrowanie i parkowanie.
CMS (Collision Mitigation System) – system inicjujący automatyczne hamowanie. W sytuacji, gdy radar zamontowany na autobusie wykrywa zagrożenie ewentualnego zderzenia czołowego, system rozpoczyna hamowanie. Zmniejsza prędkość pojazdu i niweluje skutki ewentualnej kolizji. Rozwiązanie to znamy z autokarów i to z nich właśnie implementowane jest do pojazdów miejskich. Ogromnie znacznie ma w tym przypadku właściwa kalibracja i konfiguracja. W autobusach miejskich – w przeciwieństwie do autokarów – nie ma przecież pasów, a większość osób podróżuje na stojąco. Zatem siła hamowania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów. To dodatkowe wyzwania stojące przed producentami, którzy musieli uwzględnić te czynniki w autobusach miejskich.
NAJBLIŻSZA PRZYSZŁOŚĆ:
DMS (Driver State Monitoring) – system monitorowania czujności kierowcy. Kamery analizujące twarz prowadzącego zaalarmują go w przypadku rozproszenia uwagi, rozglądania się lub przy pierwszych oznakach zasypiania.
System jednoczesnej samolokalizacji i tworzenia mapy z detekcją innych uczestników ruchu przy wsparciu mechanizmów ciągłego uczenia się. Projekt realizowany przez firmę Solaris przy współpracy z Politechniką Poznańską ma wesprzeć kierowców w precyzyjnych manewrach autobusów miejskich, przede wszystkim autobusów elektrycznych. Zaawansowany system wsparcia precyzyjnych manewrów dla kierowców autobusów miejskich jednosegmentowych i przegubowych (akronim projektu: ADAS) jest dofinansowany w ramach Działania 4.2: „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (POIR.04.01.02-00-0081/17).
Trustonomy (kombinacja angielskich słów trust + autonomy, zaufanie + autonomia) – międzynarodowy projekt dofinansowany w ramach Horizon 2020, GA no 815003 na rzecz bezpieczeństwa zautomatyzowanych pojazdów, ale także wzrostu zaufania i ich akceptacji. Solaris zaoferował wsparcie w tworzeniu procedur testowych oraz przy definiowaniu wytycznych odnośnie do integracji systemów w pojeździe. Dodatkowo pomoże również przy kontroli systemów autonomicznych na torze testowym.