eCity

Przetargi typu turnkey

W czasach, gdy elektromobilność staje się coraz bardziej popularna i dostępna dla operatorów transportu publicznego, oczekiwania przewoźników wobec zamawianych produktów rosną. Stąd między innymi przetargi typu turnkey – obejmujące zamówienie nie tylko taboru, ale także i infrastruktury niezbędnej do ładowania elektrycznych pojazdów. To z kolei nowe wyzwanie dla producentów autobusów elektrycznych. Firma Solaris oferuje usługi i produkty również w tym obszarze. 

Rynek autobusów elektrycznych w Europie nieustannie się rozwija, a operatorzy transportu są z roku na rok coraz bardziej świadomi własnych potrzeb. Oczekiwania miast w obszarze e-mobilności nie sprowadzają się tylko do ekologicznych pojazdów, ale i infrastruktury oraz rozwiązań legislacyjnych, niezbędnych do elektryfikacji floty.  

Przetargi typu turnkey (z ang. „pod klucz”) zakładają, że to producent pojazdów weźmie pełną odpowiedzialność nie tylko za dostawę autobusów, ale i stacji ładowania oraz wykonawstwo prac budowlanych łącznie ze zdobyciem niezbędnych dokumentów, takich jak pozwolenia na zabudowę terenu czy użytkowanie infrastruktury ładowania. 

Przetargi typu turnkey

Dla miasta i operatora transportu – to komfort zawarcia tylko jednej umowy i otrzymanie kompleksowo przygotowanego i wykonanego projektu. Rynek rośnie tak dynamicznie, że wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na podobne projekty nie będzie malało.  

Można wyróżnić trzy rodzaje przetargów typu turnkey, w zależności od stopnia zaangażowania producenta w prace obejmujące dostarczenie infrastruktury ładowania elektrobusów.  

Kontrakty MINI

Pierwsze z nich – tzw. kontrakty „mini” – są najmniej angażujące dla producenta, którego rola ogranicza się do przeprowadzenia testu FAT w autobusach elektrycznych – jeszcze na terenie zakładu produkcyjnego. W trakcie badania FAT, czyli Fabrycznego Testu Akceptacji (Factory Acceptance Test) sprawdza się poprawną komunikację między ładowarką a pojazdem oraz to, czy baterie odpowiednio reagują na podłączenie ładowania. Test ten wykonywany jest w przypadku każdego kontraktu na autobusy elektryczne i pozwala szybko zdiagnozować wszelkie ewentualne nieprawidłowości.  

Kontrakty MIDI

Kontrakty typu „midi” obejmują już znacznie szerszy zakres prac. W przypadku takich umów w zakres odpowiedzialności producenta wchodzą m.in. realizacja połączenia ładowarka-maszt na terenie wskazanym przez klienta, a także opracowanie i wykonanie koncepcji infrastruktury budowlanej i technicznej.  

Przetargi typu turnkey

Kontrakty MAXI

Ostatni typ kontraktów to tzw. projekty „maxi”. Przy realizacji podobnych umów po stronie producenta jest najwięcej zadań do wykonania. Do wcześniej wymienionych usług dochodzą także prace budowlane obejmujące place, drogi, budynki czy rozdzielnie. Uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na użytkowanie infrastruktury ładowania oraz przekazanie jej do eksploatacji również należy do zadań wykonawcy.  

Przetargi typu turnkey to z pewnością atrakcyjne rozwiązanie, z którego już dziś korzysta wielu przewoźników transportu publicznego. Kompleksowa obsługa zamówień na autobusy elektryczne nakłada na producentów pojazdów szereg zupełnie nowych czynności, ale można się spodziewać, że wielu operatorów miejskich będzie korzystać z tego rodzaju umów. Jest to rozwiązanie szczególnie wygodne dla klienta, który podpisując umowę tylko z jednym podmiotem, uzyskuje gwarancję wykonania całości usługi.  

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.