Trendy w transporcie publicznym - przyszłość jest tuż, tuż

Coraz częściej komunikacja miejska spełnia wysokie standardy i zapewnia komfortową podróż w nowoczesnych warunkach. Innowacyjny transport publiczny otwiera przed nami absolutnie nowe możliwości. Powinien być bezobsługowy, a korzystanie z niego – intuicyjne. Obsługują go autobusy nie emitujące spalin, idealnie skomunikowane zarówno z siecią pociągów, jak i środkami mikromobilności. Transport publiczny na żądanie? Latające taksówki? Jakie są trendy w transporcie publicznym?

Czyste powietrze. Cisza na ulicach, brak uciążliwych hałasów. Bezpieczny, dostępny dla każdego, łatwy w obsłudze i zrównoważony transport. Bliskość przystanków i dobrze skomunikowane węzły przesiadkowe. To właśnie realia nowoczesnych miast, przyjaznych zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Miasta obsługiwane przez autobusy elektryczne, napędzane zieloną energią, które są idealnie skomunikowane zarówno z siecią pociągów, jak i środkami mikromobilności. To miasta, które już dziś możemy i powinniśmy projektować.   

Trendy w transporcie publicznym
Transport publiczny powinien być bezobsługowy, a korzystanie z niego – intuicyjne.

Potrzebna synergia 

Zgodnie z danymi Eurostatu, w miastach mieszka około 40% całej ludności państw unijnych. Według prognoz, w najbliższych latach odsetek osób zamieszkujących aglomeracje miejskie będzie systematycznie wzrastać. Tempo wzrostu nasycenia samochodami osobowymi jest niezwykle szybkie. W konsekwencji zalew aut w dużycych aglomeracjach generuje problemy z przepustowością arterii komunikacyjnych. Nie sprzyja to ogólnoświatowym staraniom o zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Ograniczenie natężenia ruchu w miastach jest niezbędne do efektywnego wdrażania idei zrównoważonych miast. Do tego dążą też trendy w transporcie publicznym.

Aby do tego jednak doszło, konieczna jest spójna wizja rozwoju dwóch składowych. Po pierwsze, rozwiązań urbanistycznych. Po drugie zaś – transportu publicznego realizowanego wewnątrz nich. Procesy związane z projektowaniem przestrzeni miejskiej muszą uwzględniać potrzeby mobilne mieszkańców. W końcu promowanie transportu zbiorowego oznacza mniej samochodów w centrach miast. To też niższy poziom hałasu i spalin, ale także drożne chodniki i pobocza. W efekcie zamiast rozległych, zatłoczonych parkingów – mamy więcej przestrzeni na parki, place zabaw i tereny użyteczności publicznej.  

Zmiana dzieje się już dziś 

Nowoczesne miasta mają wiele pomysłów na to, jak uwolnić przestrzeń publiczną dla mieszkańców miast. Często wymaga to wdrażania rozwiązań systemowych, bo transport przyszłości to alternatywna wobec samochodów osobowych forma podróżowania.  

Trendy w transporcie publicznym
Nowoczesne miasta mają wiele pomysłów na to, jak uwolnić przestrzeń publiczną dla mieszkańców miast.

Włodarze Paryża chcą zlikwidować połowę spośród 140 000 miejsc parkingowych, a pozyskaną przestrzeń przeznaczą na szersze chodniki, przydrożne ogrody czy miejsca piknikowe. Aby takie działania były możliwe, mieszkańcy muszą mieć najpierw do dyspozycji cały wachlarz możliwości w zakresie transportu publicznego. W tym również rozwiązań typu micro-mobility.  

Trendy w transporcie publicznym
Każdy mieszkaniec Hamburga będzie mógł skorzystać z jakiekolwiek środka komunikacji publicznej w przeciągu 5 minut

Hamburg planuje o połowę zwiększyć wzrost pasażerów komunikacji publicznej. Miasto planuje rozbudowę sieci autobusowej i sieci metra. Do tego niezbędne jest wspieranie usług tzw. współdzielonej mobilności, sieci samochodów dostępnych na minuty, hulajnóg, elektrycznych skuterów czy rowerów. Założenia są takie, by każdy mieszkaniec Hamburga mógł skorzystać z jakiegokolwiek środka komunikacji publicznej w przeciągu 5 minut. Bez względu na miejsce, w którym aktualnie przebywa. 

Kopenhadze już kilka lat temu liczba wjeżdżających do centrum miasta rowerów przewyższyła liczbę samochodów. W mieście tym wciąż powstają nowe trasy rowerowe, kładki i mosty. Co imponujące, codzienną drogę do pracy i szkoły rowerem pokonuje już ponad 60% mieszkańców! 

Zielone naklejki 

Istotnym rozwiązaniem pozwalającym na usankcjonowanie przywilejów dla transportu publicznego mogą być również strefy czystego transportu. Na terenie Europy znajduje się już ponad 230 takich niskoemisyjnych stref. To narzędzie pozwalające ograniczać ruch pojazdów w centrach miast, przy jednoczesnej zmianie charakteru tych obszarów na bardziej przyjazny mieszkańcom.  

Przyszłość jest tuż, tuż 

Trendy w transporcie publicznym podążają w stronę usprawnienia doświadczenia podróży. Pasażerom zależy zwłaszcza na minimalizowaniu przestojów w trakcie zmiany środka transportu. Dzieje się to poprzez rozwój platform umożliwiających podróż bez biletu oraz powstawanie węzłów mobilności. Te ostatnie umożliwiają transport multimodalny, oferujący szereg różnych możliwości podróży.  

Mieszkańcy kolejnych miast mogą korzystać z całego wachlarza rozwiązań, które wspierają ich w codziennej mobilności. Jednocześnie stanowią one wyraz troski o środowisko i otoczenie, w którym żyjemy. Po mieście można już dziś podróżować autobusami elektrycznymi i wodorowymi. Na wyciągnięcie ręki są także usługi współdzielenia samochodów (carsharing), hulajnóg i rowerów. Oferta rozwiązań transportowych dynamicznie się zmienia i dostosowuje do potrzeb kierowców i pasażerów.  

Nowe technologie 

Komunikacja zbiorowa dostosowuje się do potrzeb pasażerów i coraz odważniej sięga po rozwiązania przyszłości. Można je dostrzec już dziś w wyposażeniu niektórych autobusów miejskich. Zaawansowane systemy wsparcia kierowcy pomagają prowadzącemu pojazd. Poprzez korzystanie z systemu inteligentnego wspomagania hamowania czy kamery pozwalające wykryć pieszych i rowerzystów znajdujących się w tzw. martwym polu. Dzięki zaawansowanym, bezemisyjnym technologiom, przystanki autobusowe mogą powstawać w miejscach dotychczas niedostępnych. Autobus elektryczny może wjechać nawet do wnętrza galerii czy dworca kolejowego!  

Supernowoczesną cegiełkę do dotychczasowych możliwości transportowych chcą dołożyć firmy, które podejmują próby stworzenia autonomicznego, elektrycznego pojazdu latającego. Mógłby on być używany jako taksówka oraz w usługach przejazdów współdzielonych.  

Integracja 

Aby korzystanie z wachlarza możliwości było jeszcze łatwiejsze, miasta takie, jak Gdynia, planują – wspólnie ze startupem Vooom – integrację wszystkich opcji transportu miejskiego i udostępnienie ich jako jednej usługi. Brytyjska firma UrbanThings wkrótce uruchomi program pilotażowy „Be-in / Be-Out. To”. To system, w którym aplikacja podróżnego będzie komunikować się przez Bluetooth. Aplikacja będzie śledzić jego podróż i zarządzać pobieraniem opłat. Bez konieczności wyjmowania telefonu. To nie tylko oszczędność czasu. System pozwoli w sposób nieograniczony korzystać z walorów podróży.  

Ostatnia mila 

Usługi na żądanie to jeden z wyraźnych trendów transportu zbiorowego przewidywanych na najbliższe lata. Pomysłem na rozszerzenie oferty nowoczesnej komunikacji publicznej jest tzw. transport ostatniej mili. To rozwiązanie pozwalające na pokonanie przez podróżujących ostatniego etapu ich podróży, najczęściej za pomocą rozwiązań mikromobilnych. To wielka szansa na uatrakcyjnienie oferty dla pasażera i zaproponowanie mu gotowej usługi „od drzwi do drzwi”. Pozwoli to skrócić czas podróży, obniżyć łączny koszt przejazdu na całej trasie i celnie odpowiadać na zapotrzebowania mieszkańców.  

Krakowie już od 2007 roku funkcjonuje Tele-bus. To usługa zamawiania minibusa na telefon, dostępna dla każdego, możliwa do zamówienia najpóźniej 30 minut przed planowanym kursem, w cenie aktualnie obowiązujących biletów komunikacji zbiorowej.  

Transport intuicyjny 

Coraz częściej komunikacja miejska spełnia wysokie standardy i zapewnia komfortową podróż w nowoczesnych warunkach. Nowoczesny transport publiczny otwiera przed nami absolutnie nowe możliwości. Jest właściwie bezobsługowy, a korzystanie z niego jest intuicyjne.

Zobacz również

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.