zasięg czy szybkość ładowania
Wróć

Baterie: zasięg czy szybkość ładowania?

Przewoźnicy, którzy planują elektryfikację lub rozbudowę swojej elektrycznej floty, stają m.in. przed wyzwaniem dotyczącym wyboru baterii: istotniejszy jest zasięg czy szybkość ładowania? Niestety nie ma w tym przypadku rozwiązania idealnego, pasującego do każdej sytuacji. Dzięki odpowiedniej analizie możliwe jest jednak znalezienie zbalansowanego rozwiązania, które zapewni optymalne funkcjonowanie sieci komunikacyjnej.

Do kluczowych parametrów technicznych opisujących baterie w autobusach elektrycznych należą gęstość energii oraz gęstość mocy. Pierwsza wartość wskazuje, ile energii, wyrażanej najczęściej w kilowatogodzinach (kWh), jest w stanie pomieścić dana bateria. Drugi parametr opisuje natomiast, z jaką mocą ogniwa mogą być ładowane i rozładowywane. Do czego więc sprowadza się dylemat zasięg czy szybkość ładowania?

High Energy i High Power

Aby sprostać oczekiwaniom przewoźników, Solaris posiada w swojej ofercie dwa typy baterii – High Energy oraz High Power. Baterie High Energy cechują się wysoką gęstością energii i w konsekwencji pojemnością. Dzięki nim pojazdy posiadają daleki zasięg i ładowane są przeważnie w zajezdni, po zakończeniu kursowania danego dnia. Co ciekawe, im większa pojemność baterii, tym większą mocą mogą być ładowane – odpowiada za to współczynnik C ogniw.

zasięg czy szybkość ładowania

Baterie High Power przystosowane są do innego typu użytkowania. Mimo wyraźnie mniejszej pojemności w kilowatogodzinach, mogą być one ładowane znacznie szybciej. Doskonałym przykładem takiego zastosowania jest elektryczna flota autobusów w Poznaniu. Dzięki specjalnym pantografom, autobusy mogą być ładowane z mocą nawet do 560 kW. W takiej sytuacji pojazdy są ładowane między poszczególnymi kursami – wystarczy zaledwie kilkanaście minut ładowania, aby pojazd mógł wyruszyć w dalszą trasę. Baterie High Power lepiej także znoszą ładowanie wysokimi mocami w dłuższym okresie, co pozwala zwiększać ich żywotność.

O sposobach ładowania autobusu elektrycznego przeczytasz tutaj.

Zasięg czy szybkość ładowania – poszukiwanie odpowiedzi

Aby optymalnie dobrać typ i pojemność baterii, najlepiej jest przeprowadzić tzw. feasibility study. Na podstawie wielu czynników, takich jak specyfika obsługiwanej trasy, ukształtowanie terenu, klimat  i innych specjaliści w Solarisie mogą zaproponować przewoźnikom taką kombinację parametrów, która najlepiej spełni ich oczekiwania. W przypadku dużych ośrodków miejskich z dużym natężeniem ruchu, często lepiej sprawdzą się pojazdy z mniejszym zasięgiem, które mogą być szybko ładowane. Z kolei w przypadku dłuższych tras lub organicznego dostępu do infrastruktury elektrycznej wysokiej mocy, lepiej sprawdzą się pojazdy o większym zasięgu.

Mimo, że na pytanie „zasięg czy szybkość ładowania?” nie ma jednej, prostej odpowiedzi, nie oznacza to, że znalezienie właściwego rozwiązania jest dużym wyzwaniem. Dla każdego przypadku odpowiedź będzie nieco inna, zależna od indywidualnych uwarunkowań. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Solarisa, przewoźnicy mają pewność, że zostanie im zaproponowana najlepsza z dostępnych opcji.  

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.