Zielono, ale i bezpiecznie. O wyzwaniach transportu publicznego w pandemii

Elektromobilność wcale nie jest perspektywą odległej przyszłości. Ta rewolucja dzieje się na naszych oczach. Jeszcze jakiś czas temu projekty elektryfikacji flot autobusów miejskich były innowacyjnymi przedsięwzięciami, na które decydowały się tylko niektóre miasta. W ciągu kilku lat tempo tej transformacji zdecydowanie wzrosło, wzrosła także społeczna świadomość i troska o środowisko. Autobusy elektryczne stają się więc elementem naszej codzienności. Jednak w prognozowaniu rozwoju sektora transportu publicznego, nie można zapominać o tym, że podobnie jak każdy obszar gospodarki, zmaga się on z wpływem pandemii koronawirusa. Transport publiczny musi zatem położyć także duży nacisk na bezpieczeństwo podróżowania.

Transport publiczny w czasach pandemii

Jak wykazują liczne badania, mimo początkowych obaw, komunikacja miejska i międzymiastowa jest najbezpieczniejszym miejscem publicznym, w którym dochodzi do bardzo niewielu zakażeń. Jeszcze przed wybuchem pandemii wyniki badań opublikowanych w raporcie PIE wskazywały, że z transportu zbiorowego korzysta prawie 90% mieszkańców Polski. Połowa badanych korzystała z transportu publicznego minimum raz w tygodniu. Tylko 11% deklarowało, że w ogóle nie jeździ środkami transportu publicznego. Dziś statystyki wyglądają inaczej. Wszystko wskazuje na to, że ten sektor transportu – niesłusznie – ucierpiał najmocniej. Zatem kluczem w budowaniu zrównoważonego rozwoju miast zdaje się być synergia i równoległe inwestowanie nie tylko w rozwój różnorodnych zeroemisyjnych napędów. Intensywnej pracy i promocji wymagają także obszary gwarantujące zaufanie tych, którzy na co dzień korzystają z tych rozwiązań. 

Rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa

Troska o rozwój ekologicznych technologii musi iść w parze także z rozwojem prac na rzecz bezpieczeństwa podróżowania. Ten wymagający czas przyniósł szereg rozwiązań producentów autobusów, tak by komunikacja publiczna nadal stanowiła stabilny filar komunikacji. Co ważne, rozwiązania są opracowywane nie tylko z myślą o nowo produkowanych pojazdach, jak i tych, które już od wielu lat kursują w miastach. Nie mając pewności jak długo świat będzie musiał mierzyć się z pandemią, łatwo sobie wyobrazić, że tego typu wyposażenie autobusów stanie się standardem.

Propozycje rozwiązań antywirusowych firmy Solaris pomagają
zminimalizować ryzyko infekcji. Sprawiają, że pojazdy komunikacji
publicznej są bezpieczne również w czasie epidemii. Można
nawet stwierdzić, że dzięki wspomnianym rozwiązaniom są one
nawet bezpieczniejsze niż wiele innych zamkniętych przestrzeni
publicznych czy prywatnych, gdzie nie stosuje się tego typu
środków prewencyjnych. Wspólnie z naszymi klientami, którymi
są organizatorzy i operatorzy transportu publicznego, oferujemy
pasażerom rozwiązania, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo podróżowania w miastach, także w wyjątkowych czasach, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak nasi klienci znakomicie radzą sobie z obecnymi wyzwaniami i w jak odpowiedzialny i bezpieczny sposób z transportu publicznego
korzystają pasażerowie.

JAVIER CALLEJA,
PREZES ZARZĄDU SOLARISA

Pakiet rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pasażerów i kierowców w autobusie na przykładzie Solaris:

  • Bezdotykowe otwieranie i zamykanie drzwi przez pasażerów
  • Dezynfektory 
  • Bezkontaktowy system komunikacji kierowca-pasażer
  • Systemy liczące pasażerów 
  • Zamknięte kabiny kierowcy 

Zobacz również

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.