Odrodzenie trolejbusów
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Zielono, ale i bezpiecznie. O wyzwaniach transportu publicznego w pandemii
Elektromobilność wcale nie jest perspektywą odległej przyszłości. Ta rewolucja dzieje się na naszych oczach. Jeszcze jakiś czas temu projekty elektryfikacji flot autobusów miejskich były innowacyjnymi przedsięwzięciami, na które decydowały się tylko niektóre miasta. W ciągu kilku lat tempo tej transformacji zdecydowanie wzrosło, wzrosła także społeczna świadomość i troska o środowisko. Autobusy elektryczne stają się więc elementem naszej codzienności. Jednak w prognozowaniu rozwoju sektora transportu publicznego, nie można zapominać o tym, że podobnie jak każdy obszar gospodarki, zmaga się on z wpływem pandemii koronawirusa. Transport publiczny musi zatem położyć także duży nacisk na bezpieczeństwo podróżowania.
Jak wykazują liczne badania, mimo początkowych obaw, komunikacja miejska i międzymiastowa jest najbezpieczniejszym miejscem publicznym, w którym dochodzi do bardzo niewielu zakażeń. Jeszcze przed wybuchem pandemii wyniki badań opublikowanych w raporcie PIE wskazywały, że z transportu zbiorowego korzysta prawie 90% mieszkańców Polski. Połowa badanych korzystała z transportu publicznego minimum raz w tygodniu. Tylko 11% deklarowało, że w ogóle nie jeździ środkami transportu publicznego. Dziś statystyki wyglądają inaczej. Wszystko wskazuje na to, że ten sektor transportu – niesłusznie – ucierpiał najmocniej. Zatem kluczem w budowaniu zrównoważonego rozwoju miast zdaje się być synergia i równoległe inwestowanie nie tylko w rozwój różnorodnych zeroemisyjnych napędów. Intensywnej pracy i promocji wymagają także obszary gwarantujące zaufanie tych, którzy na co dzień korzystają z tych rozwiązań.
Troska o rozwój ekologicznych technologii musi iść w parze także z rozwojem prac na rzecz bezpieczeństwa podróżowania. Ten wymagający czas przyniósł szereg rozwiązań producentów autobusów, tak by komunikacja publiczna nadal stanowiła stabilny filar komunikacji. Co ważne, rozwiązania są opracowywane nie tylko z myślą o nowo produkowanych pojazdach, jak i tych, które już od wielu lat kursują w miastach. Nie mając pewności jak długo świat będzie musiał mierzyć się z pandemią, łatwo sobie wyobrazić, że tego typu wyposażenie autobusów stanie się standardem.
Propozycje rozwiązań antywirusowych firmy Solaris pomagają
JAVIER CALLEJA,
zminimalizować ryzyko infekcji. Sprawiają, że pojazdy komunikacji
publicznej są bezpieczne również w czasie epidemii. Można
nawet stwierdzić, że dzięki wspomnianym rozwiązaniom są one
nawet bezpieczniejsze niż wiele innych zamkniętych przestrzeni
publicznych czy prywatnych, gdzie nie stosuje się tego typu
środków prewencyjnych. Wspólnie z naszymi klientami, którymi
są organizatorzy i operatorzy transportu publicznego, oferujemy
pasażerom rozwiązania, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo podróżowania w miastach, także w wyjątkowych czasach, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak nasi klienci znakomicie radzą sobie z obecnymi wyzwaniami i w jak odpowiedzialny i bezpieczny sposób z transportu publicznego
korzystają pasażerowie.
PREZES ZARZĄDU SOLARISA
Pakiet rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pasażerów i kierowców w autobusie na przykładzie Solaris:
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.
Proces regulacji użytkowania baterii wciąż trwa. Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które ustanowią szereg wymogów - dowiedz się jakich!