In-motion charging (IMC)
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
NMC, LFP, LTO – poznaj skróty nazw rodzajów baterii
NMC, LFP i LTO to oznaczenia rodzajów baterii litowo-jonowych, które pozwalają zidentyfikować wykorzystywane w nich pierwiastki chemiczne. Różnice w tak zwanej chemii baterii (czyli w zestawie związków chemicznych, jakie zawierają) sprawiają, że można dostosować właściwości ogniw do docelowego zastosowania – m.in. w autobusach i samochodach. Jak poszczególne rodzaje baterii wpływają na możliwości pojazdów?
Baterie cechuje szereg parametrów technicznych, od których zależy, w jakich warunkach będą optymalnie użytkowane. Wśród nich można wymienić gęstość energii, mającą bezpośredni wpływ na pojemność baterii, a co za tym idzie zasięg pojazdu, oraz gęstość mocy, od której zależy z jaką mocą – i w konsekwencji szybkością – można ładować ogniwa. Kluczowe znaczenie ma również liczba cykli ładowania, które baterie mogą przepracować, zanim konieczna będzie ich wymiana. Poszczególne typy baterii oferują różne kombinacje tych parametrów. W przypadku autobusów oznacza to możliwość doboru pojazdów pod takie zmienne, jak konkretne trasy, infrastrukturę do ładowania w zajezdniach czy warunki geograficzne.
Baterie LTO oparte są o anodę zawierającą tlenki tytanu. Stąd ich oznaczenie – Lithium-Titanium-Oxide. Zapewniają wysoką gęstość mocy, co pozwala na ich doładowania w ciągu kilku minut pomiędzy kolejnymi kursami. Mimo, że przez niższą gęstość energii ich pojemność wyrażona w kilowatogodzinach (kWh) nie jest tak imponująca, jak innych typów ogniw, to ponowne naładowanie pojazdu nie zajmuje wiele czasu i trwa znacznie krócej niż kilka godzin i jest liczone raczej w minutach. To znakomite rozwiązanie w przypadku intensywnego ruchu miejskiego, kiedy bateria w autobusie nie wystarcza na cały dzień użytkowania. Baterie LTO charakteryzują się również bardzo wysoką żywotnością pod kątem cykli ładowania.
Baterie LFP
Baterie LFP wykorzystują ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe, czyli Lithium FerroPhosphate. Oferują one większą gęstość energii oraz wyższe nominalne napięcie niż baterie LTO. Baterie LFP stanowią dobry kompromis pomiędzy gęstością energii, gęstością mocy oraz żywotnością. Dzięki braku zastosowania do budowy ogniw takich pierwiastków jak kobalt czy nikiel, baterie LFP są w stanie być bardziej konkurencyjne cenowo.
Baterie NMC
Baterie NMC, czyli litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (Nickel, Manganese, Cobalt) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów baterii. Oferują bardzo wysoką gęstość energii oraz mogą być ładowane ze stosunkowo dużą mocą. Wciąż trwają prace nad zwiększeniem żywotności tego typu ogniw, jednak już teraz zapewniają wiele lat intensywnego użytkowania. Baterie NMC są dobrym rozwiązaniem dla przewoźników, którym zależy na wysokim zasięgu pojazdu na pojedynczym ładowaniu.
Niezależnie od wybranej chemii baterii, wszystkie zaprezentowane rozwiązania są dojrzałymi technologiami, które gwarantują bezpieczny i ekologiczny transport pasażerom na całym świecie. Taka różnorodność sprawia, że każdy przewoźnik – niezależnie od wielkości floty czy warunków geograficznych – może znaleźć baterie, które spełnią jego potrzeby i idealnie sprawdzą się w każdym mieście.
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
Z jakich elementów zbudowana jest bateria? Jaką może mieć chemię ogniwa? Jakie są kluczowe parametry funkcjonalne baterii? Sprawdź to!
Proces regulacji użytkowania baterii wciąż trwa. Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które ustanowią szereg wymogów - dowiedz się jakich!