nowoczesne miasta

Nowoczesne miasta to zielone miasta: Tallinn

Europejskie stolice zwracają się ku naturze, a ich działania są niezwykle pomysłowe. Tallinn to miasto, które nie bez powodu zdobyło tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. W stolicy Estonii znajduje się 13-kilometrowy zielony korytarz dla pieszych, będący jednocześnie… autostradą dla owadów. Tereny zielone stanowią już 20% powierzchni miasta.  

„Minęły już czasy, kiedy ochrona przyrody i postęp były przeciwieństwami” – powiedział Mihhail Kõlvart, burmistrz Tallinna, odbierając European Green Capital Award. Zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w stolicy Estonii, ale też innych europejskich miastach, są tego najlepszym dowodem. Przyglądając się poszczególnym rozwiązaniom, chciałoby się powiedzieć „Nareszcie! To jednak można!”. Nasz przegląd zaczniemy od stolicy Estonii, Tallinna. 

nowoczesne miasta
Niemal 20% powierzchni Tallinna stanowią tereny zielone.

Stolica Estonii już od wielu lat wyznacza trendy w obszarze ekologicznego rozwoju. Działania Estończyków zostały docenione przez Komisję Europejską, która przyznała Tallinnowi tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Rozwiązania wdrażane w mieście przyciągają uwagę nie tylko swoją skutecznością, ale też oryginalnością. Przykładem jest tzw. zielony korytarz o długości 13 km, który biegnie przez sześć dzielnic miasta. Powstał on nie tylko z myślą o pieszych, ale również o owadach, które w takiej przestrzeni mają odpowiednie warunki do zapylania roślin i swobodnego przemieszczania się.  

Również w trosce o zapylacze stosuje się strategię utrzymywania parków, rezerwatów czy ogrodów w dzikim stanie. Tutaj warto dodać, że niemal 20% powierzchni Tallinna stanowią chronione tereny zielone. Od niemal 10 lat komunikacja publiczna w mieście jest bezpłatna, a przepisy drogowe przyznające rowerzystom przywileje przed kierowcami samochodów, zachęcają do codziennego przemieszczania się jednośladami. Władze planują również, aby do 2027 roku przejazdy rowerowe stanowiły nawet 11% wszystkich podróży po mieście. Ciekawe jest, że na obrzeżach estońskiej stolicy, w rezerwacie Paljassaare, można spotkać stada szkockich krów rasy Highland. Zostały tam specjalnie sprowadzone, aby zwiększać bioróżnorodność gatunkową Estonii.  

Tallinn zdobył tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023.

Przytoczone przykłady pokazują, jak poważnie podchodzi się w Tallinnie do kwestii ekologii i jak mocno pracuje się nad tym, aby ochrona środowiska naturalnego była integralną częścią rozwoju tego nowoczesnego miasta. Nowoczesne miasta – to zielone miasta!  

Zobacz również

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.