Autobusy wodorowe
hydrogen

Autobusy wodorowe

Autobusy wodorowe charakteryzują się niezwykle niskim poziomem wytwarzanego hałasu, zaś jedynym produktem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym jest woda. Solaris Urbino 12 hydrogen to zeroemisyjny autobus miejski napędzany właśnie ogniwem wodorowym. Ten niezwykle zaawansowany technologicznie pojazd oferuje zasięg nawet 350 kilometrów, przy zachowaniu wszystkich zalet napędu elektrycznego.

autobusy wodorowe
Komfortowe wnętrze autobusu wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen

Tankowanie autobusu wodorowego do pełna trwa zaledwie kilka minut, co zapewni elastyczność operatorom transportu. Aktualnie w Europie funkcjonuje 200 stacji tankowania wodorem, a kolejne 100 jest w trakcie przygotowania. Technologia ta staje się więc coraz bardziej dostępna. Szacuje się, że w 2030 roku wodorowce będą stanowiły ponad 12% wszystkich nowo rejestrowanych autobusów (dane: ZeUS, 2017). 

Wyrazista linia nadwozia Urbino i jego komfortowe wnętrze gwarantują nowoczesność i niepowtarzalne doświadczenia podróży dla kierowców i pasażerów współczesnych metropolii. Co jednak najważniejsze, napęd wodorowy jest całkowicie zeroemisyjny – jedynym produktem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym autobusu wodorowego jest woda.                                                                     

Autobusy wodorowe posiadają wszystkie zalety napędu elektrycznego – a więc bezemisyjną, cichą i nie generującą wibracji jazdę – przy jeszcze większym zasięgu i niezwykle szybkim tankowaniu. Pojazdy te znajdą zastosowanie szczególnie w obszarach transportu, które wymagają dużego zasięgu i elastyczności w operacyjności. 

Warto podkreślić, że ogniwa wodorowe uzupełniają napędy bateryjne, nie stanowiąc dla nich konkurencji. Synergia rozwoju wszystkich filarów elektromobilności przyspieszy transformację transportu publicznego na zeroemisyjny oraz pozwoli zapewnić skuteczną dekarbonizację transportu. Jest to klucz do zapewnienia sprzyjającej i bezpiecznej miejskiej przestrzeni przyszłości. 

Dynamika zmian w obszarze rozwoju gospodarki wodorowej jest naprawdę imponująca. Doskonale widać to na przykładzie branży autobusowej: w 2015 roku firma Solaris dostarczyła do klienta w Hamburgu pierwsze autobusy przegubowe z napędem wodorowym, następnie w 2018 roku 10 trolejbusów z wodorowym range extenderem, by w 2019 roku zaprezentować pierwszy, nowatorski 12-metrowy autobus wodorowy. Dziś, zaledwie kilka lat później, Solaris realizuje już zamówienia na autobusy wodorowe Urbino 12 hydrogen dla przewoźników i przedstawicieli samorządów z Austrii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch! 

autobusy wodorowe
Cichy i czysty

Czyste korzyści

Solaris Urbino 12 hydrogen to zeroemisyjny autobus miejski napędzany ogniwem wodorowym. Ten niezwykle zaawansowany technologicznie pojazd oferuje zasięg nawet 350 kilometrów przy zachowaniu wszystkich zalet napędu elektrycznego. Autobus charakteryzuje się niezwykle niskim poziomem wytwarzanego hałasu, zaś jedynym produktem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym jest woda.  

zapewnia elastyczność

Dostępna technologia

Tankowanie autobusu wodorowego do pełna trwa zaledwie kilka minut, co zapewni elastyczność operatorom transportu. Aktualnie w Europie funkcjonuje 200 stacji tankowania wodorem, a kolejne 100 jest w trakcie przygotowania. Technologia ta staje się więc coraz bardziej dostępna.

stacje tankowania wodoru
Autobusy wodorowe
komfortowy

Nowe doświadczenie podróży

Wyrazista linia nadwozia Urbino i jego komfortowe wnętrze gwarantują nowoczesność i niepowtarzalne doświadczenia podróży dla kierowców i pasażerów współczesnych metropolii.

hydrogen bus
większy zasięg, szybsze ładowanie

Wszystkie zalety

Autobusy wodorowe posiadają wszystkie zalety napędu elektrycznego – a więc bezemisyjną, cichą i nie generującą wibracji jazdę – przy jeszcze większym zasięgu i niezwykle szybkim tankowaniu. Pojazdy te znajdą zastosowanie szczególnie w obszarach transportu, które wymagają dużego zasięgu i elastyczności w operacyjności.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.