Rosnąca liczba pojazdów bezemisyjnych w miejskich flotach rodzi nowe wyzwania dla przewoźników. Serwisowanie autobusów elektrycznych w pewnych obszarach różni się od obsługi modeli spalinowych. W obszarze napędów elektrycznych Solaris oferuje szerokie wsparcie specjalistów, którzy pomagają zorganizować obsługę serwisową w sposób optymalny.
Serwisowanie autobusów wyposażonych w napęd elektryczny to nie tylko standardowe naprawy. Obsługa niemal wyłącznie skoncentrowana jest na elektronice, a pracownicy warsztatu korzystają raczej z laptopów, mierników i oscyloskopów, niż klasycznych kluczy. Choć pojazdów elektrycznych z dnia na dzień przybywa, wciąż jest ich na tyle mało, że obsługa serwisowa może przysporzyć kłopotów, związanych głównie z brakiem informacji i powszechnej wiedzy.
Dlatego właśnie Solaris oferuje After Sales uszyty pod pojazdy napędzane elektrycznie. Dedykowana struktura wsparcia posprzedażnego i rozbudowana sieć serwisowa jest uszyta pod potrzeby klientów mających w swoich flotach pojazdy z napędami elektrycznymi. Doświadczenie niemal 2500 sprzedanych pojazdów bezemisyjnych pozwala producentowi stawiać trafne diagnozy serwisowe i realnie ocenić możliwości ich obsługi. Ponadto producent doradza klientom, w jaki sposób przygotować się do ich optymalnej eksploatacji.
Sieć podmiotów udzielających wsparcia jest tak zorganizowana, by na wielu poziomach móc zaoferować szybką i skuteczną pomoc klientowi. Za główną obsługę odpowiedzialne są lokalne punkty serwisowe, dodatkowo wspierane przez doświadczonych techników. W skomplikowanych przypadkach z pomocą przybywają także mobilni serwisanci – flying doctors.
W przypadku napraw autobusów elektrycznych istotne są możliwości zaplecza technicznego i posiadana infrastruktura – ładowarki plug-in czy stacja ładowania pantografowego. Personel powinien dysponować odpowiednimi uprawnieniami do pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych. Sporo kluczowych komponentów autobusów elektrycznych znajduje się na dachu – np. pantograf czy baterie. Przepisy BHP wymagają przy tym odpowiednich zabezpieczeń do wykonywania prac na dachu, tj. prac na wysokości powyżej 3 metrów.
Kluczem do skrócenia czasu naprawy jest przede wszystkim trafna diagnoza. Zarówno dla klientów, którzy dokonują serwisowania autobusów elektrycznych sami, jak i dla tych, którzy zlecają obsługę serwisom Solaris, dostępne jest rozwiązanie – system zdalnej diagnostyki eSConnect.
To system powstały na potrzeby monitorowania floty autobusów przez klientów oraz w celu zwiększenia efektywności serwisowania. Ten precyzyjny instrument diagnostyczny umożliwia sprawne zarządzanie flotą autobusów elektrycznych i jak najbardziej optymalne jej wykorzystanie, co ma przełożenie na oszczędności zużycia energii. Przy pomocy systemu eSConnect, zaplecze serwisowe w wielu przypadkach jest w stanie zdalnie zdiagnozować wadliwy komponent i przygotować serwis do wykonania naprawy, jeśli taka jest wymagana. Ponadto w niektórych przypadkach system umożliwia zdalne usunięcie usterki, bez konieczności przyjazdu serwisantów do klienta, co znacznie redukuje koszty transportu i związany z tym wpływ na środowisko.
O szczegółach systemu eSConnect można przeczytać TUTAJ.