Czy pojazdy na wodór są bezpieczne?
Wraz z upowszechnieniem zastosowania ogniw paliwowych, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pojazdy na wodór są bezpieczne. Krótka odpowiedź brzmi: są co najmniej tak bezpieczne jak te napędzane paliwami konwencjonalnymi. Co więcej, istnieje szereg czynników, które sprawiają, że mogą być one bezpieczniejsze niż ich konwencjonalne odpowiedniki.
Mimo, że pojazdy na wodór już od kilku lat funkcjonują na drogach, zasada ich działania nie jest tak dobrze zrozumiana, jak ich spalinowych odpowiedników. Ewentualne obawy mogą wynikać między innymi z konsekwencji wykorzystania jako paliwa łatwopalnego gazu, jakim jest wodór.
W tej sytuacji warto mieć na uwadze, że wszystkie elementy systemu, od samego ogniwa paliwowego po zbiorniki na wodór zostały zaprojektowane tak, aby nie dopuścić do wycieku gazu oraz ograniczyć możliwość zapłonu w przypadku ewentualnej kolizji. Szereg systemów bezpieczeństwa, czujników i mechanizmów ostrzegawczych sprawia, że zarówno w trakcie codziennego użytkowania, jak i w sytuacjach awaryjnych, pojazd nie stanowi źródła dodatkowego zagrożenia.
Czy wodór jest bezpieczny?
Jednym z podstawowych czynników, które przyczyniają się do bezpieczeństwa stosowania wodoru jako paliwa są właściwości samego gazu. Wodór jest ponad czternastokrotnie lżejszy od powietrza. W przypadku rozszczelnienia instalacji, ulatnia się bezpośrednio do góry w formie wąskiego strumienia i błyskawicznie rozprasza się w atmosferze. W przeciwieństwie do benzyny lub oleju napędowego, gaz nie tworzy kałuż, których zapłon może przyczynić się do znacznych zniszczeń.
Poza ciepłem, jedynym produktem spalania wodoru jest woda – ma to znaczenie nie tylko przy codziennym użytkowaniu, które nie emituje do atmosfery żadnych spalin. Nawet jeżeli w wyniku nieszczęśliwych okoliczności dojdzie do pożaru pojazdu, również w tym przypadku nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że płonący wodór wydziela zdecydowanie mniej ciepła niż tradycyjne paliwa, zmniejszając zagrożenie dla ludzi i ograniczając ewentualne straty.
Czy autobusy na wodór są bezpieczne?
Autobusy na wodór takie jak Urbino hydrogen zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa pasażerów i kierowców. Główne komponenty układu wodorowego zostały umieszczone na dachu. Poniżej znajduje się tylko przyłącze tankowania, które posiada dodatkowe zabezpieczenia. Dodatkowo każdy z pięciu zbiorników, w których magazynowany jest wodór, posiada zawór przeciążeniowy odcinający wypływ gazu w przypadku wycieku w instalacji. Szczelność układu monitorowana jest za pomocą 4 czujników detekcji wodoru zlokalizowanych w kluczowych punktach układu tj. nad zbiornikami wodoru, przy ogniwie wodorowym, przy przyłączu tankowania oraz w przedziale pasażerskim.
W sytuacji zagrożenia pożarem, aby zabezpieczyć zbiorniki przed niebezpiecznym wzrostem ciśnienia, każdy cylinder posiada 2 zawory TPRD, których zadaniem jest bezpieczne usunięcie wodoru z instalacji.