rozwiązania_pod_klucz

Rozwiązania „pod klucz”: Bruksela

Elektromobilność staje się coraz bardziej popularna i dostępna dla operatorów transportu publicznego. Jednocześnie rosną oczekiwania przewoźników wobec zamawianych produktów. Stąd między innymi większa liczba rozwiązań „pod klucz”, czyli przetargów typu turnkey – obejmujących zakup od tego samego podmiotu nie tylko taboru, ale także i infrastruktury niezbędnej do ładowania elektrycznych pojazdów. To z kolei nowe wyzwanie dla producentów autobusów bezemisyjnych. 

Europa stawia na elektromobilność. Wraz z dynamicznym rozwojem starego kontynentu, w wielu europejskich krajach wzrasta zapotrzebowanie na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróżnych. W trosce o wygodę pasażerów i kondycję środowiska naturalnego przewoźnicy coraz częściej decydują się na wybór pojazdów bezemisyjnych. Liczba autobusów z napędem elektrycznym zarejestrowanych w krajach europejskich, w samym tylko 2021 roku osiągnęła wartość 3 282, przy największym, prawie dwunastoprocentowym udziale autobusów Solaris. Jednocześnie liczba zamówień na e-busy rokrocznie odnotowuje wzrost. 

Chcąc utrzymać swoją pozycję na rynku, producenci autobusów muszą nieustanie poszerzać ofertę produktową. Jest to także niezbędne, aby spełnić oczekiwania coraz bardziej świadomych własnych potrzeb klientów. Wzrasta liczba firm rozwijających swoje portfolio już nie tylko w obszarze ekologicznych pojazdów, ale i infrastruktury oraz rozwiązań legislacyjnych, niezbędnych do elektryfikacji floty. W konsekwencji, pojawia się coraz więcej przykładów kompleksowych realizacji zamówień, dokonywanych w dużej mierze przez producenta.  

Bruksela – przykład innowacyjnego podejścia 

Bruksela jest wyjątkowym miastem. Kosmopolityczna stolica Belgii i Europy przoduje w innowacyjnym podejściu do organizacji transportu publicznego. Od 2019 roku, dzięki jednemu z kontraktów typu turnkey, 25 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino electric, dostarczonych do stolicy Belgii kursuje na linii 64, łączącej dzielnicę Bordet z Porte de Namur, położonym niemal w centrum miasta.  

rozwiązania_pod_klucz

Zamówienie dla klienta STIB w Brukseli było o tyle nietypowe, że producent zobowiązał się dostarczyć, zamontować oraz uruchomić całą infrastrukturę ładowania autobusów, tj. po dwie ładowarki pantografowe na terminalach, które obecnie służą do ładowania autobusów w ciągu dnia oraz 24 ładowarki nocnego ładowania, do których autobusy są podłączane po zakończeniu kursów.  

rozwiązania_pod_klucz

Prace ziemne zostały wykonane na zlecenie Solarisa przez firmę Schaltbau Refurbishment GmbH, która została wybrana jako generalny wykonawca robót budowlanych.

Autobusy na prąd z sieci metra 

Władze Brukseli zdają się podchodzić do elektromobilności z dużym entuzjazmem. Niesamowicie szybkie tempo życia w zatłoczonym mieście zmusza do poszukiwana innowacyjnych rozwiązań. W Brukseli istnieje rozbudowana sieć autobusowa i tramwajowa, a także metro. Dzięki integracji istniejącej już infrastruktury z nowo powstającą, udało się zoptymalizować funkcjonowanie stacji ładowania. Ładowarki zabudowane w Porte de Namur czerpią prąd do ładowania pojazdów bateryjnych bezpośrednio z sieci elektrycznej brukselskiego metra.  

W Porte de Namur oraz w zajezdni autobusowej Haren zostały zamontowane po 2 szybkie ładowarki prądu stałego o mocy 420 kW z daszkami do ładowania pantografowego. W tej samej zajezdni są umieszczone również 24 ładowarki o mocy 20 kW, które, co dosyć nietypowe, uzupełniają energię w bateriach Urbino 18 electric poprzez pantografy. Imponująca stacja ma wymiary 7,2 m x 3 m i wagę 50 ton. To wewnątrz niej znajdują się 2 szybkie ładowarki, transformator i dodatkowy osprzęt, odpowiedzialny m.in. za chłodzenie. 

rozwiązania_pod_klucz

Rozwiązania „pod klucz” to przyszłość? 

Kontrakty typu turnkey to z pewnością komfort dla zamawiającego. Kupujący przy zawarciu zaledwie jednej umowy otrzymują kompleksowe przygotowanie i wykonanie projektu. Jednocześnie rozwiązania „pod klucz” oznaczają branie przez producenta dużo większej odpowiedzialności. Odpowiedzialności nie tylko za dostawę pojazdów, ale i stacji ładowania oraz wykonawstwo prac budowlanych łącznie ze zdobyciem niezbędnych dokumentów, takich jak pozwolenia na zabudowę terenu czy użytkowanie infrastruktury ładowania. W przypadku kontraktu dla Brukseli było to tym bardziej wymagające przedsięwzięcie ze względu na lokalizację stacji ładowania niemal w centrum miasta oraz konieczności podłączenia jej do istniejącej już infrastruktury. Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na podobne projekty będzie coraz bardziej wzrastało.

Zobacz również

Bezemisyjny transport w polskiej Stolicy Innowacji

„Rzeszów – Stolica Innowacji”, to nie tylko hasło promocyjne, wyrażające ambitne aspiracje miasta, ale konsekwentnie realizowana strategia rozwoju. Rozwiązania w zakresie transportu publicznego wdrażane przez władze Rzeszowa są tego doskonałym dowodem.  

8 marca 2022