stacja_ładowania_pojazdów_bus_charging_station

Innowacyjna stacja ładowania pojazdów

Kluczowym etapem dostarczania nowych technologii jest proces ich testowania. W myśl tej idei firma Solaris realizuje niecodzienną inwestycję. Już wkrótce producent będzie w posiadaniu jednej z najnowocześniejszych w Europie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.  

Solaris Charging Park to nazwa inwestycji realizowanej na terenie fabryki Solarisa w Bolechowie k/Poznania. Stacja zostanie wyposażona w kilka różnych systemów ładowania oraz będzie umożliwiała dwukierunkowy przepływ energii. Nowo powstająca inwestycja umożliwi testowanie rozmaitych rozwiązań, co pozwoli jeszcze bardziej precyzyjnie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie operatorów europejskich na autobusy elektryczne. 

Dynamiczny rozwój 

W samym 2021 roku Solaris dostarczył kilkaset autobusów elektrycznych do niemal 40 miast w Europie. To właśnie pojazdy zeroemisyjne są priorytetem firmy w obszarze sprzedaży i rokrocznie stanowią coraz bardziej istotną część portfela zamówień realizowanych przez producenta. Inwestycja we własny Charging Park, czyli jedno centralne miejsce ładowania autobusów elektrycznych, to naturalny krok związany z dynamicznym rozwojem bezemisyjnej oferty.  

stacja_ładowania_pojazdów_bus_charging_station
Solaris Charging Park

Innowacyjna stacja ładowania pojazdów

Cały Charging Park obejmie powierzchnię 5000 m2. W jego zadaszonej części znajdą się 4 stanowiska dla pojazdów, główna ładowarka oraz pomieszczenie techniczne. Ponadto, na dachu konstrukcji zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, dzięki której możliwe będzie lokalne wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Tuż obok zlokalizowane będą wysepki do ładowania typu plug-in. Łącznie, w całej stacji będzie można ładować do 8 pojazdów równocześnie (o tym, ile trwa naładowanie autobusu elektrycznego, przeczytasz tutaj). Jedna z ładowarek dostosowana będzie także do potrzeb trolejbusów.   

W Charging Parku zainstalowane zostaną systemy ładowania od trzech różnych dostawców. Pozwoli to na testowanie różnorodnych sposobów uzupełniania energii w bateriach. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie oferty odpowiadającej na rozmaite potrzeby rynku. Pierwszym rozwiązaniem jest ładowarka z ośmioma punktami ładowań, o mocy od 150 kW do 600 kW, którą można równocześnie ładować trzy pojazdy. System jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku konektorami, oferując możliwość podłączenia zarówno autobusu, jak i trolejbusu. Wspiera też funkcjonalność V2G – dwukierunkowego przepływu energii między pojazdem a siecią elektroenergetyczną. 

Solaris Charging Park będzie pierwszym w Polsce parkiem dwukierunkowym i jednym z pierwszych tak innowacyjnych w całej Europie. Zastosowanie technologii Vehicle-to-Grid (V2G) to zupełna nowość, dzięki której możliwe będzie rozładowywanie autobusów w celach testowych oraz wykorzystywanie pojazdów jako mobilnych magazynów energii. 

Na stacji zainstalowana zostanie również ładowarka czterowyjściowa o łącznej mocy 300 kW. Będzie posiadać dwa wyjścia plug-in, pantograf podnoszony i pantograf odwrócony. Ponadto, na stacji będą też funkcjonować dwie niezależne ładowarki plug-in o mocy 150 kW, każda z funkcją V2G. Centralny system zarządzania pozwoli monitorować i zdalnie sterować pracą całego Charging Parku. 

stacja_ładowania_pojazdów_bus_charging_station

W kierunku bezemisyjnej przyszłości 

Nowa przestrzeń stanie się miejscem, gdzie będą się odbywać wszystkie procesy ładowania i rozładowywania oraz testy nowych technologii i funkcjonalności. Ponadto Solaris Charging Park będzie również służyć klientom – to tutaj będą prezentowane innowacyjne rozwiązania oferowane przez producenta. Inwestycja jest już na ukończeniu, a pełną operacyjność osiągnie w połowie 2022 roku. Ta innowacyjna stacja ładowania pojazdów to kolejny krok firmy Solaris na drodze ku konsekwentnie realizowanej wizji bezemisyjnej przyszłości. 

Zobacz również

Wodór czy baterie?

W najbliższych latach każdy przewoźnik i każde miasto będą musiały zmierzyć się więc z wyzwaniem zielonej transformacji. Jednym z pierwszych pytań, jakie najprawdopodobniej pojawią się przy podejmowaniu decyzji, będzie: które z bezemisyjnych rozwiązań wybrać – wodór czy baterie?

16 sierpnia 2023

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Zobacz również

Wodór czy baterie?

W najbliższych latach każdy przewoźnik i każde miasto będą musiały zmierzyć się więc z wyzwaniem zielonej transformacji. Jednym z pierwszych pytań, jakie najprawdopodobniej pojawią się przy podejmowaniu decyzji, będzie: które z bezemisyjnych rozwiązań wybrać – wodór czy baterie?

16 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.