test autobusów elektrycznych w bonn

Test autobusów elektrycznych w Bonn 2021

W październiku ubiegłego roku odbył się kolejny test autobusów elektrycznych w Bonn. To już czwarta edycja wydarzenia organizowanego przez niemiecki magazyn Omnibusspiegel. Kolejny raz przewoźnicy i dziennikarze z całej Europy mieli okazję sprawdzić pojazdy w praktyce i porównać konstrukcje różnych producentów. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Solarisa Urbino electric.

W pierwszej edycji testów, zorganizowanej w 2016 roku, brały udział autobusy przegubowe. Dwa lata później porównywane były konstrukcje przegubowe. W 2019 roku w szranki znów stanęły pojazdy o długości 12 metrów. Po przerwie spowodowanej pandemią, w tym roku ponownie porównywane były pojazdy 18-metrowe. Tym razem jednak liczba producentów, którzy wystawili swoje konstrukcje, wzrosła dwukrotnie, z trzech do sześciu. Co więcej, połowa z testowanych autobusów, w tym Urbino 18 electric, to pojazdy kursujące na co dzień w normalnych warunkach użytkowania. Dodatkowo dostępne były dwa autobusy 12-metrowe, ale nie brały one bezpośredniego udziału w porównaniu. Dzięki temu jednak wszyscy zainteresowani mogli dokładnie poznać szerokie spektrum rozwiązań stosowanych w branży.

Test autobusów elektrycznych w praktyce

Warto mieć na uwadze, że formuła testów nie zakłada bezpośredniego porównywania parametrów technicznych i użytkowych. W wydarzeniu biorą udział zarówno pojazdy demo, jak i te dostarczone już do klientów, odmienne są pojemności baterii, silniki czy systemy ogrzewania i klimatyzacji. Sednem procedury testowej jest natomiast możliwość przejechania wyznaczonej trasy jako kierowca. Ta perspektywa jest szczególnie istotna dla dziennikarzy oraz przedstawicieli przewoźników. Mogą oni sprawdzić, jak podawane parametry, zastosowane rozwiązania oraz zapewnienia producentów znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

test autobusów elektrycznych w bonn
Test autobusów elektrycznych w Bonn

Właściwa część wydarzenia miała miejsce w dniach od 26 do 28 października 2021. Przed przystąpieniem do jazd testowych producenci, poddostawcy i przewoźnicy przedstawiali swoje rozwiązania podczas prezentacji. Następnie, zgodnie z rozpisanym wcześniej harmonogramem, dziennikarze i przedstawiciele operatorów mogli przejechać testową trasę jako kierowcy lub pasażerowie. Zainteresowanym towarzyszyli pracownicy producentów autobusów, którzy odpowiadali na wszystkie pytania oraz wspierali kierujących w optymalnym wykorzystaniu możliwości pojazdów.

Trasa liczyła 19 kilometrów i przebiegała przez zróżnicowane obszary. Autobusy można było zatem sprawdzić zarówno w typowym ruchu miejskim, jak i na odcinku z większymi prędkościami oraz z zauważalnym nachyleniem terenu. Pojazdy zatrzymywały się na przystankach, by jak najlepiej oddać pracę w realnych warunkach. Dziennikarze uzupełniali także kwestionariusz dotyczący odczuć z jazdy, poziomu hałasu czy jakości wykonania. Jednym z parametrów mierzonych przez organizatorów było ponadto zużycie energii. Ze względu na zróżnicowanie pojazdów, do wiadomości podany będzie tylko zakres zużycia, bez wskazywania, który z producentów osiągnął jaką wartość. Elektryczne Urbino w ramach jazd testowych wykonało blisko 300 km z różnymi kierowcami za kółkiem.

Urbino 18 electric z Bonn

Solaris Urbino 18 electric, który wziął udział w testach, można nazwać pojazdem miejscowym, ponieważ został wypożyczony do testów od przewoźnika z Bonn – Stadtwerke Bonn Bus und Bahn (SWB). Autobus był jednym z trzech dostarczonych przez Solarisa do klienta w ubiegłym roku. Pojazdy te zostały wyposażone w aż siedem packów baterii High Energy, zapewniających łączną pojemność ponad 560 kWh. Dodatkowo w autobusach tych zastosowano pompę ciepła z CO2, która jest efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem w porównaniu do innych technologii, przyczyniającym się do zmniejszenia zużycia energii.

test autobusów elektrycznych w bonn
Solaris Urbino 18 electric w Bonn

Elektryczny autobus Solaris zdobył uznanie zarówno kierowców, jak i pracowników serwisu, którzy docenili stosowane przez producenta rozwiązania w porównaniu do konkurencji. Wydarzenie było też znakomitą okazją do rozmów oraz wymiany doświadczeń z przedstawicielami mediów, przewoźników i producentów w obszarach rozwoju rynku i technologii. Kolejna edycja testów planowana jest na wiosnę 2023 roku.

Zobacz również

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.