Wróć

Jaka jest moc ładowania pojazdów elektrycznych

Moc ładowania pojazdów elektrycznych, w tym samochodów i autobusów, może być różna i zależy np. od rodzaju ładowarki, która uzupełnia energię w bateriach, czy możliwości technicznych pojazdu oraz rodzaju zamontowanych w nim baterii. Elektryczne pojazdy mogą być ładowane poprzez tzw. wolne i szybkie ładowarki.

Wolne ładowanie

Wolne, czyli najczęściej nocne, zajezdniowe ładowanie charakteryzuje się niższą mocą i wolniejszym czasem napełniania baterii. W przypadku autobusów możemy mówić o mocach około kilkudziesięciu kilowatów, ale są dostępne i większe moce – nawet do 250 kW. Typowa moc ładowania nocnego wynosi około 40 kW, co pozwala na naładowanie baterii o pojemności 100 kWh w dwie i pół godziny, tych o pojemności 200 kWh w pięć godzin itd.

Dla porównania, typową mocą ładowania dla samochodów elektrycznych jest 3,7 kW lub 7,4 kW, co odpowiada ładowaniu przy użyciu gniazdka domowego lub specjalnej ładowarki o niewielkiej mocy.

moc ładowania pojazdów elektrycznych

Szybkie ładowanie

Dla autobusów elektrycznych, które są wyposażone w zaawansowane systemy szybkiego ładowania (DC), najczęściej poprzez pantografy, moc ładowania może wynosić kilkaset kilowatów, nawet ponad 500 kW. Właśnie z taką mocą ładowane są autobusy np. w Poznaniu, co pozwala na szybkie naładowanie baterii w krótkim czasie.

Warto zaznaczyć, że szybkie ładowanie, mimo że jest bardzo wydajne, może wymagać bardziej zaawansowanej infrastruktury i specjalnych ładowarek.

Czytaj więcej:

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.