Emobilnosc malych miast - Jaworzno

E-mobilność w małych miastach.
Czego możemy nauczyć się od Jaworzna?
CASE STUDY

Jak twierdzą włodarze miasta, przyszłość transportu dla Jaworzna jest tylko elektryczna. Niżej opowiadamy o tym, jak miasto do 100 tysięcy mieszkańców może być przykładem dla całej Europy. E-mobilność w małych miastach istnieje – nie jest zarezerwowana tylko dla wielkich metropolii.

Jaworzno jest pionierem wdrażania emobilność w małych miastach. To pierwsze miasto w Polsce, na ulice którego wyjechał autobus elektryczny (2015 rok!) Dziś, włączając do statystyk najnowsze zamówienia miejskiego przewoźnika, aż 80% wszystkich autobusów w barwach Jaworzna będą stanowić autobusy elektryczne.

„Pojazdy bezemisyjne wydają się być naturalnym etapem ewolucji w transporcie. Świat przecież cały czas szuka rozwiązań jak najmniej szkodliwych dla środowiska. I to w te poszukiwania dobrze wpisuje się globalny zwrot ku e-mobilności.”

Zbigniew Nosal, Prezes PKM Jaworzno

Obiecujące osiągi e-busów, pozytywne doświadczenie z ich eksploatacji czy satysfakcja pasażerów to oficjalne argumenty, które utwierdziły przewoźnika w przekonaniu, że zwrot ku emobilności to dobry kierunek. Łącznie w całej flocie Jaworzna znajdują się obecnie 74 autobusy, z czego 60% stanowią autobusy elektryczne. Te ostatnie obsługuje aż 80% wszystkich tras nie tylko w samym mieście, ale także na terenie sąsiadujących gmin – co oznacza, że sprawnie poruszają się zarówno w warunkach miejskich, jak i międzymiastowych.

Nowe kontrakty

W trakcie realizacji jest jeszcze umowa, w ramach której PKM Jaworzno zdecydowało się na zakup 5 autobusów Urbino 8,9 LE electric oraz 15 sztuk Urbino 12 electric.

Niedawno też przedsiębiorstwo ogłosiło przetarg na 6 nowych autobusów elektrycznych o długości ok. 18 m (przegubowych). W efekcie należący do jaworznickiego samorządu przewoźnik będzie dysponował 50 autobusami elektrycznymi, na ok. 80 posiadanych.

Wszystkie pojazdy zamówione przez klienta Solaris wyposaża w baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. PKM Jaworzno ładuje baterie w swoich autobusach elektrycznych za pomocą ładowarek pantografowych o mocy 190 kW oraz poprzez złącze plug-in. Tak też będzie i w przypadku najnowszego zamówienia. Sercem układu napędowego w każdym z pojazdów – zarówno krótszym 9-metrowym Urbino, jak i w pojeździe 12-metrowym – jest z kolei elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW.

Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne są wyposażone w nowoczesne rozwiązania umilające podróż pasażerom, takie jak ładowarki USB czy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Bezpieczeństwo zapewnia system kamer zarówno na pokładzie autobusu i w kabinie kierowcy, ale także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii.

Nowoczesne zajezdnie do ładowania

Przewoźnik inwestuje nie tylko w bezemisyjne pojazdy, ale i systemy ładowania, a jaworznickie centrum jest jedną z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. To więc kolejny przykład na to, że emobilność małych miast może być przykładem dla tych większych.

Ładowarki zajezdniowe zainstalowane w obiekcie umożliwiają jednoczesne ładowanie 20-30 pojazdów (łącznie na zajezdni jest 20 ładowarek typu plug-in). Przewoźnik posiada również sieć 12 ładowarek pantografowych, rozmieszczonych w strategicznych punktach miasta, umożliwiających nieustanną operacyjność bateryjnych autobusów.

E-mobilność w małych miastach – kluczem unijne dofinansowanie

W ciągu roku pojazdy PKM Jaworzno wykonują ponad 4,5 mln kilometrów. W zdecydowanej większości są to kilometry bezemisyjne. Bodźcem do rozwijania elektromobilności jest też, z całą pewnością, prośrodowiskowa postawa włodarzy miast. Dowodem wysokiego priorytetu, jaki władze miejskie nadają poszczególnym działom swojej polityki, jest skala wydatków budżetowych.

Aby zapewnić finansowanie strategii rozwoju elektromobilności jaworznickie PKM przygotowało m.in.:

  • unijny projekt pod kątem Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (w ramach narzędzia tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – ZIT) – o wartości 26,2 mln zł, przy zakładanym dofinansowaniu 18,1 mln zł. Pozwoliło to nie tylko na zakup autobusów, ale i wybudowanie stacji ładawania pojazdów
  • projekt: „Zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów” o wartości 48,8 mln zł, w tym 30,6 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Obok 20 autobusów ujęto w nim m.in. 5 stacji do ładowania przez pantograf oraz 10 ładowarek typu plug-in.
  • dofinansowanie ze środków RPO w ramach ZIT (2017 rok). Do projektu o wartości 67,2 mln zł spółka dostała wówczas 41,4 mln zł dotacji. Pozwoliło to na pierwszy duży zakup 22 autobusów elektrycznych i potrzebnej infrastruktury ładowania.

Zobacz również

Bezemisyjny transport w polskiej Stolicy Innowacji

„Rzeszów – Stolica Innowacji”, to nie tylko hasło promocyjne, wyrażające ambitne aspiracje miasta, ale konsekwentnie realizowana strategia rozwoju. Rozwiązania w zakresie transportu publicznego wdrażane przez władze Rzeszowa są tego doskonałym dowodem.  

8 marca 2022

Rozwiązania „pod klucz”: Bruksela

Elektromobilność staje się coraz bardziej popularna i dostępna dla operatorów transportu publicznego. Jednocześnie rosną oczekiwania przewoźników wobec zamawianych produktów. Stąd między innymi większa liczba rozwiązań „pod klucz”, czyli przetargów typu turnkey – obejmujących zakup od tego samego podmiotu nie tylko taboru, ale także i infrastruktury niezbędnej do ładowania elektrycznych pojazdów.

25 stycznia 2022

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.