last_mile_ostatnia_mila

Ostatnia mila

Ostatnia mila to w transporcie zbiorowym pojęcie opisujące ostatni etap podróży pasażerów. To zazwyczaj trasa pomiędzy węzłem komunikacyjnym lub przesiadkowym aż do celu podróży, np. spacer od przystanku autobusowego do domu lub do pracy. Podróż do pracy to więc nie tylko sam przejazd kolejką lub autobusem, ale także odległość do miejsca docelowego w dwie strony. 

Najprościej można pokonać ostatnią milę pieszo, ale nie zawsze przystanek lub stacja kolejowa są wystarczająco blisko. Gdy odległość ta przekracza 400 metrów, nasza chęć do skorzystania z transportu publicznego na danej trasie maleje. Brak odpowiedniego połączenia komunikacyjnego na etapie ostatniej mili jest dla wielu osób podstawową przyczyną, dla której decydują się na podróż samochodem. Mimo znacznie większych kosztów tego środka transportu, mimo straty cennego czasu spędzonego w korkach i poszukiwaniu miejsc parkingowych oraz – co nie mniej ważne – większych emisji i rosnącego zatłoczenia miast samochodami. 

ostatnia mila last mile

Co więcej, ostatnia mila to także wypady na lunch, do urzędu, na kawę z przyjaciółmi czy na zakupy spożywcze. Problem ten dotyczy zatem właściwie każdego aspektu codziennego przemieszczania się osób i często jest nie lada wyzwaniem dla zarządzających transportem.

Niemal połowa z dojeżdżających do pracy wybrałaby środki komunikacji publicznej, gdyby mogła wygodnie przemieścić się do domu. Jak więc operatorzy komunikacji radzą sobie z problemami ostatniej mili i w jaki sposób mogą zachęcić ludzi do skorzystania z komunikacji publicznej? 

  • Sieć lokalnych połączeń tranzytowych – w postaci obsługi regularnych przystanków autobusowych czy przejazdów wahadłowych; 
  • Współdzielona mobilność – miejskie rowery, hulajnogi elektryczne czy usługi współdzielenia przejazdów na żądanie
  • Transport rowerowy – odpowiednia infrastruktura parkingowa, możliwość przewozu rowerów w większych pojazdach, współdzielone rowery miejskie; 
  • Park and Ride – parkingi przy głównych stacjach przesiadkowych; 
  • Aktualna i dostępna informacja o dostępnych połączeniach, np. w formie aplikacji czy odpowiedniego oznakowania na przystankach. 

O najnowszych trendach w transporcie publicznym przeczytasz też: 

Zobacz również

Czy autobusy elektryczne są ekologiczne? 

Liczba pojazdów z napędem bateryjnym rośnie. Trend ten widać także w świecie autobusów, których elektrycznych wersji rokrocznie przybywa. Pojawiają się głosy zwątpienia, czy na pewno autobusy elektryczne są ekologiczne. 

11 sierpnia 2023

Nasze strony wykorzystują pliki cookies

W celu prawidłowego świadczenia usług, Solaris Bus & Coach sp. z o.o. korzysta z informacji zamieszczanych na urządzeniach końcowych użytkowników (plików cookies).
Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszej Polityce prywatności.