Odrodzenie trolejbusów
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Ostatnia mila
Ostatnia mila to w transporcie zbiorowym pojęcie opisujące ostatni etap podróży pasażerów. To zazwyczaj trasa pomiędzy węzłem komunikacyjnym lub przesiadkowym aż do celu podróży, np. spacer od przystanku autobusowego do domu lub do pracy. Podróż do pracy to więc nie tylko sam przejazd kolejką lub autobusem, ale także odległość do miejsca docelowego w dwie strony.
Najprościej można pokonać ostatnią milę pieszo, ale nie zawsze przystanek lub stacja kolejowa są wystarczająco blisko. Gdy odległość ta przekracza 400 metrów, nasza chęć do skorzystania z transportu publicznego na danej trasie maleje. Brak odpowiedniego połączenia komunikacyjnego na etapie ostatniej mili jest dla wielu osób podstawową przyczyną, dla której decydują się na podróż samochodem. Mimo znacznie większych kosztów tego środka transportu, mimo straty cennego czasu spędzonego w korkach i poszukiwaniu miejsc parkingowych oraz – co nie mniej ważne – większych emisji i rosnącego zatłoczenia miast samochodami.
Co więcej, ostatnia mila to także wypady na lunch, do urzędu, na kawę z przyjaciółmi czy na zakupy spożywcze. Problem ten dotyczy zatem właściwie każdego aspektu codziennego przemieszczania się osób i często jest nie lada wyzwaniem dla zarządzających transportem.
Niemal połowa z dojeżdżających do pracy wybrałaby środki komunikacji publicznej, gdyby mogła wygodnie przemieścić się do domu. Jak więc operatorzy komunikacji radzą sobie z problemami ostatniej mili i w jaki sposób mogą zachęcić ludzi do skorzystania z komunikacji publicznej?
O najnowszych trendach w transporcie publicznym przeczytasz też:
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.
Proces regulacji użytkowania baterii wciąż trwa. Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które ustanowią szereg wymogów - dowiedz się jakich!