In-motion charging (IMC)
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
Elektryfikacja Wenecji jest jednym z ciekawszych projektów wprowadzania zielonego transportu w Europie. 30 autobusów obsługuje tam transport publiczny w dwóch dzielnicach miasta położonych na wyspach Weneckiej Laguny: Lido oraz Pellestrina. Imponujący projekt elektryfikacji miasta obejmował także bogatą infrastrukturę ładowania. W tej chwili po dwóch wyspach poruszają się wyłącznie autobusy elektryczne – we flocie na wyspach nie ma już pojazdów spalinowych. To pierwsze we Włoszech w pełni elektryczne, „zielone” linie autobusowe, o minimalnym wpływie na środowisko.
Wenecja to miasto będące symbolem kultury i handlu, to romantyczne marzenie każdego turysty. Dziś to także oznaka nowoczesności i świadomych, ekologicznych zmian w stronę zrównoważonego rozwoju.
Lido to prestiżowa dzielnica Wenecji, położona na jednej z wysp Laguny Weneckiej. Na Lido, w przeciwieństwie do historycznej części miasta, krajobraz tworzą raczej nadmorskie promenady, rozłożyste, bogate wille i szerokie arterie. W sierpniu 2021 na ulice dzielnicy wyjechało 30 elektrycznych autobusów. Bateryjne pojazdy obsługują wszystkie linie autobusowe na Lido, a także w sąsiedniej dzielnicy Pellestrina, położonej na pobliskiej wyspie. Linie A, C, CA oraz V na Lido prowadzą przez całość kilkunastokilometrowej wyspy. Rozpoczynają się przy terminalu na placu Santa Maria Elizabetta, skąd widać już doskonale malowniczą panoramę Wenecji wraz ze słynnym placem św. Marka. Potem biegną aż do terminalu Alberoni na południu wyspy. Tam autobusy ładowane są na tzw. traghetto, czyli prom pływający po Lagunie Weneckiej, łączący Lido i Pellestrinę. Takim właśnie transportem autobusy elektryczne przemieszczają się pomiędzy wyspami, a dodatkowym wyzwaniem dla weneckiego operatora transportu, ACTV, jest codzienny załadunek i rozładunek pojazdów na promy.
Autobusy zamówione przez przewoźnika w Wenecji to Urbino 12 electric marki Solaris (więcej o autobusach elektrycznych przeczytasz tutaj). Pojazdy zasilane są energią pochodzącą z baterii o pojemności około 115 kWh. Jednostką napędową w każdym z weneckich elektrobusów jest oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy. E-busy są przystosowane zarówno do ładowania poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in oraz szybkie uzupełnianie energii za pośrednictwem zamontowanego na dachu pantografu.
Inwestycja miasta zakładała również zbudowanie na wyspach koniecznej infrastruktury ładowania (tutaj znajdziesz artykuł o ładowaniu autobusów elektrycznych). Na weneckich wyspach zostało zamontowane łącznie 15 ładowarek: 9 szybkich, pantografowych urządzeń, oraz 6 wolnych ładowarek plug-in. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii procesy ładowania odbywają się automatycznie, i nie jest wymagana ręczna obsługa stacji. Całość inwestycji – pojazdów i infrastruktury ładowania – to wartość około 27 milionów euro.
Autobusy elektryczne zastąpiły dotychczasowe spalinowe modele, umożliwiając na wyspach Lido i Pellestrina bezemisyjny transport publiczny. To pierwsze takie „zielone” i w pełni elektryczne linie we Włoszech. Klient ACTV obliczył, że inwestycja pozwoli zredukować emisje CO2 generowane przez publiczny transport drogowy o 2 300 ton rocznie! Dla mieszkańców oznacza to zwiększenie komfortu życia: mniej hałasu, spalin i możliwość oddychania pełną piersią świeżą, morską bryzą.
In-motion charging (IMC), to kolejny sposób ładowania baterii w autobusach miejskich. Na czym dokładnie polega?
NMC, LFP i LTO to rodzaje baterii, różniące się chemią. Dowiedz się, jak poszczególne typy baterii wpływają na możliwości pojazdów.
Z jakich elementów zbudowana jest bateria? Jaką może mieć chemię ogniwa? Jakie są kluczowe parametry funkcjonalne baterii? Sprawdź to!
Trolejbusy obecnie jeżdżą w około 300 miastach na całym świecie. To dziś jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań w transporcie publicznym.
Już od 2035 roku każdy nowo zarejestrowany autobus będzie musiał być zeroemisyjny. Warto zatem wiedzieć, czym autobusy zeroemisyjne są.
NMC, LFP i LTO to rodzaje baterii, różniące się chemią. Dowiedz się, jak poszczególne typy baterii wpływają na możliwości pojazdów.